Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unia Europejska wprowadza zasady regionalizacji w handlu drobiem z USA w związku z grypą ptaków

22 marca 2017
Unia Europejska wprowadza zasady regionalizacji w handlu drobiem z USA w związku z grypą ptaków

Komisja Europejska zastosowała ograniczenia w handlu drobiem i produktami drobiowymi ze Stanami Zjednoczonymi z uznaniem regionalizacji dla obszarów zagrożonych, czyli wydała zakaz wprowadzania do Unii towarów pochodzących z hrabstw dotkniętych wysoce zjadliwą grypą ptaków. W celu zastosowania wspomnianych środków wprowadzono zmianę odnośnie wpisu dotyczącego Stanów Zjednoczonych w wykazie w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008, w zakresie zakazu przywozu do Wspólnoty towarów z hrabstw należących do stanów Tennessee i Alabama , które objęte zostały restrykcjami w związku z wystąpieniem wirusa grypy ptaków.

 

Zmiany zostały wprowadzone w opublikowanym w dniu 21 marca 2017 r. w Dzienniku Urzędowym UE Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (UE) 2017/481 z dnia 20 marca 2017 r. zmieniającym załącznik I do rozporządzenia nr 798/2008. Przypominamy, że rozporządzenie nr 798/2008 zawiera wykaz państw trzecich, z których dozwolony jest przywóz drobiu i produktów drobiowych do UE oraz określa wymagania w zakresie wystawiania świadectw weterynaryjnych i warunki uznawania państw trzecich za wolne od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 

Komisja Europejska po analizie sytuacji epidemiologicznej w USA zastosowała restrykcje w handlu, aby zapewnić ochronę dla zdrowia zwierząt w UE i zminimalizować ryzyko zagrożenia wynikające z wprowadzania na rynek wspólnotowy towarów pochodzących z regionów zagrożonych grypą ptaków.

 

- Zastosowana przez UE zasada regionalizacji dla hrabstw objętych restrykcjami odnośnie HPAI, wynika z umowy pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi w sprawie sanitarnych środków ochrony zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt w handlu żywymi zwierzętami i produktami zwierzęcymi. Zgodnie z przyjętymi zasadami współpracy dwustronnej „umowy”, władze Wspólnoty Europejskiej i Stanów Zjednoczonych zobowiązały się do szybkiego wzajemnego uznawania środków regionalizacji w razie wystąpienia ognisk choroby na swoim terytorium - wyjaśnia Katarzyna Gawrońska, główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

 

Amerykańskie służby weterynaryjne podjęły działania zwalczające chorobę i minimalizujące ryzyko jej rozprzestrzeniania. Kontrolują 10 km strefę wokół gospodarstwa, gdzie potwierdzono wirusa grypy ptaków - w hrabstwie Lincoln w stanie Tennessee. Wyznaczona strefa obejmuje część hrabstw Lincoln, Franklin i Moore w stanie Tennessee oraz hrabstw Madison i Jackson w stanie Alabama. Organy weterynaryjne zawiesiły wydawanie świadectw weterynaryjnych w odniesieniu do przesyłek towarów skierowanych na rynek wspólnotowy i pochodzących z tych hrabstw.

Przypomnijmy, że firmy drobiarskie w USA jeszcze nie zdążyły w pełni odzyskać równowagi po gwałtownym przebiegu grypy ptaków w latach 2014 – 2015. Cały czas niższy jest amerykański eksport mięsa drobiowego, a producenci jaj notują zdecydowanie mniejsze zyski. USA są drugim największym światowym eksporterem mięsa drobiowego i produktów przetwórstwa jaj. W 2016 r. Stany Zjednoczone były drugim, po Ukrainie, największym eksporterem przetworów jajecznych do Europy.

 

 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...

Słoneczniki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych roślin zarówno w ...

Dużo pisze się w różnych rolniczych mediach na temat konkurencyjności europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę