Największy producent i eksporter jaj na Ukrainie – Agroholding Avangard – po przejściowych problemach odzyskuje kluczowe rynki eksportowe na Bliskim Wschodzie i Azji. Większość zakazów w handlu została usunięta w trzecim kwartale 2017 roku.
Krajami, które wprowadziły zakaz importu z powodu grypy ptaków w ubiegłym sezonie dla całej Ukrainy były, między innymi: Irak, Jordania, Chiny, Katar, Jemen. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie, UE, Arabia Saudyjska i Hongkong zakazały importu jedynie z regionów, w których wykryto grypę ptaków.
Poza restrykcjami z powodu HPAI, na gorszą sprzedaż eksportową ukraińskiego giganta w ostatnich latach wpływała trudna sytuacja geopolityczna w regionie państw MENA - jednego z kluczowych rynków zbytu dla Avangardco i konflikt na Ukrainie. Niekorzystny okazał się również powrót amerykańskich firm na swoje tradycyjne rynki eksportowe, takie jak Daleki Wschód i Azja Południowo-Wschodnia po przejściach związanych z epidemią grypy ptaków oraz, co ciekawe, konkurencja ze strony unijnych producentów. Unia Europejska w ostatnich latach umacniała swoją pozycję jednego z największych na świecie eksporterów produktów jajecznych, zwłaszcza suszonych.
W segmencie jaj w skorupkach największy wpływ na spadek eksportu Avangardco miał zakaz wywozu do Iraku - historycznie kluczowy rynek dla ukraińskiego eksportera (68% przychodów ze sprzedaży eksportowej jaj w skorupkach w 2016 r.). Do spadku sprzedaży suszonych produktów jajecznych w 2017 roku przyczyniły się ograniczenia wywozu do Danii oraz do Jordanii. Dania w 2016 roku odpowiadała za 55% przychodów ze sprzedaży eksportowej przetworów wyprodukowanych przez Avangardco. Ukraińska firma negocjowała jednak nowe warunki umów z duńskimi partnerami handlowymi na 2018 rok.
W 2016 roku sprzedaż do UE i państw MENA wygenerowała łącznie 88% przychodów z eksportu ukraińskiej spółki.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz