Według zaktualizowanych szacunków agencji APK-Inform, w maju 2023/24 r. Ukraina wyeksportowała 714 tys. ton oleju słonecznikowego (+14% w porównaniu z kwietniem), co stanowi najwyższy miesięczny wolumen od stycznia 2021 r.
Ogólnie rzecz biorąc, we wrześniu-maju 2023/24 r. kraj wyeksportował rekordowe 5,14 mln ton oleju.
Jednym z głównych czynników, które przyczyniły się do aktywnego eksportu produktu w bieżącym sezonie, był wysoki popyt na olej słonecznikowy przy jego konkurencyjnej cenie w porównaniu z innymi olejami roślinnymi. Ponadto stabilna praca ukraińskich portów zapewniła niemal nieprzerwane dostawy produktu.
Biorąc pod uwagę niemal rekordowe tempo przerobu słonecznika w sezonie 2023/24 oraz niższe zbiory nasion oleistych w 2023 r. w porównaniu z poziomem przedwojennym, szacujemy, że zapasy tej rośliny są najniższe od wielu lat. W związku z tym w czerwcu-sierpniu 2023/24 roku spodziewamy się spadku przetwórstwa, a co za tym idzie dostaw oleju słonecznikowego, nie tylko z Ukrainy, ale także z całego regionu Morza Czarnego.
Należy zauważyć, że kraje UE pozostają kluczowym rynkiem zbytu dla ukraińskich produktów w bieżącym sezonie z udziałem na poziomie 60% (40% w poprzednim sezonie).
Eksport oleju w tym kierunku wzrósł o 81%.
Jednocześnie Ukraina jest głównym dostawcą oleju słonecznikowego do UE z udziałem 93% wobec 89% w poprzednim sezonie.
Według APK-Inform, ukraiński rynek eksportowy oleju słonecznikowego nadal jest zdominowany przez trend wzrostowy cen od początku marca.
W rezultacie, na początku 12 czerwca ceny popytu na olej słonecznikowy na Ukrainie osiągnęły poziom 900 USD/t CPT, co oznacza wzrost o 5-15 USD/t w ubiegłym tygodniu.
Warto zaznaczyć, że jest to rekordowy poziom w sezonie 2023/24. Ostatni raz ceny popytu na olej na tym poziomie odnotowano w marcu 2023 r.
oprac, e-mk, ppr.pl