aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina eksportuje więcej oleju słonecznikowego niż przed wojną

13 czerwca 2024
Ukraina eksportuje więcej oleju słonecznikowego  niż przed wojną

Według zaktualizowanych szacunków agencji APK-Inform, w maju 2023/24 r. Ukraina wyeksportowała 714 tys. ton oleju słonecznikowego (+14% w porównaniu z kwietniem), co stanowi najwyższy miesięczny wolumen od stycznia 2021 r.

Ogólnie rzecz biorąc, we wrześniu-maju 2023/24 r. kraj wyeksportował rekordowe 5,14 mln ton oleju.

Jednym z głównych czynników, które przyczyniły się do aktywnego eksportu produktu w bieżącym sezonie, był wysoki popyt na olej słonecznikowy przy jego konkurencyjnej cenie w porównaniu z innymi olejami roślinnymi. Ponadto stabilna praca ukraińskich portów zapewniła niemal nieprzerwane dostawy produktu.

Biorąc pod uwagę niemal rekordowe tempo przerobu słonecznika w sezonie 2023/24 oraz niższe zbiory nasion oleistych w 2023 r. w porównaniu z poziomem przedwojennym, szacujemy, że zapasy tej rośliny są najniższe od wielu lat. W związku z tym w czerwcu-sierpniu 2023/24 roku spodziewamy się spadku przetwórstwa, a co za tym idzie dostaw oleju słonecznikowego, nie tylko z Ukrainy, ale także z całego regionu Morza Czarnego.

Należy zauważyć, że kraje UE pozostają kluczowym rynkiem zbytu dla ukraińskich produktów w bieżącym sezonie z udziałem na poziomie 60% (40% w poprzednim sezonie).

Eksport oleju w tym kierunku wzrósł o 81%.

Jednocześnie Ukraina jest głównym dostawcą oleju słonecznikowego do UE z udziałem 93% wobec 89% w poprzednim sezonie.

Według APK-Inform, ukraiński rynek eksportowy oleju słonecznikowego nadal jest zdominowany przez trend wzrostowy cen od początku marca.

W rezultacie, na początku 12 czerwca ceny popytu na olej słonecznikowy na Ukrainie osiągnęły poziom 900 USD/t CPT, co oznacza wzrost o 5-15 USD/t w ubiegłym tygodniu.

Warto zaznaczyć, że jest to rekordowy poziom w sezonie 2023/24. Ostatni raz ceny popytu na olej na tym poziomie odnotowano w marcu 2023 r.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę