Według danych Komisji Europejskiej, w 2015 r. unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych (w ekwiwalencie jaj, bez jaj wylęgowych) do krajów trzecich wzrósł w skali roku o 21% do 283 tys. ton. Wysyłki jaj spożywczych wzrosły o połowę do 131 tys. ton, jaj bez skorupek o 48% do 22 tys. ton, a żółtek jaj o 64% do 14 tys. ton.
Obniżył się jedynie o 5% wywóz albuminy jaj do 116 tys. ton. Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i przetworami jajecznymi wzrosło w skali roku o 21% do 265 tys. ton.
Głównymi dostawcami jaj i przetworów poza UE były Holandia, Włochy, Hiszpania i Francja. Wysyłki z Polski zmniejszyły się prawie o jedną trzecią do 6,4 tys. ton.
Największym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj była tradycyjnie Japonia, która zakupiła głównie suszoną albuminę jaj, w ciągu roku dostawy z UE zmalały jednak o 7%.
Kolejnymi odbiorcami były Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie wysyłano głównie jaja spożywcze. Wzrosły ponad trzykrotnie dostawy jaj spożywczych i albuminy jaj do Izraela. Wysyłki do Rosji (głównie suszonej albuminy jaj) zmniejszyły się o połowę.
FAMMU/FAPA na podst. danych Komisji Europejskiej