MERCOSUR1
TSW_XV_2025

UE zmienia przepisy w sprawie VAT

6 listopada 2024
UE zmienia przepisy w sprawie VAT

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumienie w sprawie nowych środków, które wprowadzą unijne przepisy o podatku od wartości dodanej (VAT) w erę cyfrową. Dzięki nowym przepisom dotyczącym faktur elektronicznych i raportowania danych w czasie rzeczywistym, a także działalności prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych, ten pakiet przepisów będzie zwalczał oszustwa podatkowe, wspierał przedsiębiorstwa i promował cyfryzację.

"Po prawie dwóch latach negocjacji Rada osiągnęła porozumienie w sprawie pakietu VAT. Jest to kamień węgielny transformacji cyfrowej i znaczący krok w kierunku poprawy konkurencyjności UE. Nowe przepisy zaktualizują nasze systemy VAT, aby odzwierciedlały cyfryzację naszych gospodarek, pomogą zwalczać oszustwa związane z VAT i ułatwią obowiązki administracyjne małym firmom i indywidualnym usługodawcom. Decyzję poprzedziły intensywne dyskusje prowadzone przez prezydencję węgierską, dlatego też jesteśmy wdzięczni wszystkim delegacjom za ich konstruktywne podejście i ciężką pracę". - Mihály Varga, węgierski minister finansów

Porozumienie obejmuje trzy akty

- dyrektywę, rozporządzenie i rozporządzenie wykonawcze - które łącznie wprowadzają zmiany w trzech różnych aspektach systemu VAT.

Nowe przepisy:

- sprawią, że obowiązki w zakresie sprawozdawczości VAT dla transakcji transgranicznych będą w pełni cyfrowe do 2030 r.

- będą wymagać od platform internetowych płacenia podatku VAT od krótkoterminowego zakwaterowania i usług transportu pasażerskiego w większości przypadków, w których indywidualni usługodawcy nie pobierają podatku VAT

- usprawnią i rozszerzą internetowe punkty kompleksowej obsługi VAT, aby firmy nie musiały przechodzić przez kosztowne rejestracje VAT w każdym państwie członkowskim, w którym prowadzą działalność.

Cyfrowa sprawozdawczość VAT

Obecnie firmy są proszone co kilka miesięcy o składanie do krajowych organów podatkowych "informacji podsumowujących" o towarach i usługach sprzedanych firmom w innych państwach członkowskich UE, które podlegają opodatkowaniu w tych państwach członkowskich. Otwiera to lukę dla oszustów, którzy mogą wykorzystywać trudności organów w szybkim wykrywaniu podejrzanych lub oszukańczych transakcji, ponieważ dane są niekompletne i niedostępne w czasie rzeczywistym.

Rada uzgodniła teraz, że do celów VAT zostanie utworzony cyfrowy system sprawozdawczości w czasie rzeczywistym za pośrednictwem e-faktur. Przedsiębiorstwa będą wystawiać e-faktury za transgraniczne transakcje między przedsiębiorstwami i automatycznie zgłaszać dane do swojej administracji podatkowej. Będzie to oparte na istniejącym europejskim standardzie e-fakturowania w obszarze zamówień publicznych.

Krajowe administracje podatkowe będą następnie udostępniać dane za pośrednictwem nowego systemu informatycznego, który będzie w stanie zapewnić analizy podejrzanych działań. Ramy na poziomie krajowym zapewnią jakość danych zawartych w fakturach elektronicznych, z elastycznością dla państw członkowskich w zakresie operacjonalizacji tych ram.

Zapewni to państwom członkowskim szybkie i kompletne informacje o transakcjach transgranicznych, które będą mogły wykorzystać do zwalczania oszustw związanych z VAT. Rada uzgodniła, że system UE powinien zostać wdrożony w 2030 r., a wszystkie istniejące systemy krajowe powinny stać się interoperacyjne z systemem UE do 2035 r. VAT dla gospodarki platformowej.

Obecnie wielu dostawców usług wynajmu zakwaterowania i transportu pasażerskiego online nie płaci podatku VAT. Dzieje się tak głównie dlatego, że są to zazwyczaj indywidualni usługodawcy (tacy jak kierowca lub osoba wynajmująca swoje mieszkanie) lub małe firmy, które zwykle nie są zobowiązane do rejestracji do celów VAT lub często są po prostu nieświadome swoich obowiązków lub zasad zgodności podatkowej w innych państwach członkowskich.

Prowadzi to do nieodprowadzania dużych kwot podatku VAT, a czasami do nieuczciwej konkurencji między tradycyjnymi usługami zakwaterowania i transportu a usługami świadczonymi za pośrednictwem platform.

Zgodnie z nowymi przepisami, operatorzy gospodarki platformowej będą odpowiedzialni za pobieranie i odprowadzanie podatku VAT w przypadkach, gdy ich usługodawcy sami nie płacą podatku VAT (w ramach tzw. modelu "uznanego dostawcy").

Platforma będzie pobierać podatek VAT bezpośrednio od klienta i przekazywać go organom podatkowym.

Rada zapewniła państwom członkowskim większą elastyczność, rozszerzając definicję krótkoterminowego wynajmu zakwaterowania do celów podatkowych i dając państwom członkowskim możliwość zwolnienia małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z przepisów dotyczących uznanych dostawców. Rada uzgodniła również krótki okres przejściowy na stosowanie przepisów dotyczących domniemanych dostawców.

System "jednego okienka" do rejestracji VAT

W chwili obecnej system "jednego okienka" umożliwia firmom deklarowanie i odprowadzanie podatku VAT należnego od sprzedaży towarów i usług konsumentom z jednego kraju UE do drugiego, za pośrednictwem administracji jednego państwa członkowskiego i w jednym języku. Jednak firmy, które chcą sprzedawać towary konsumentom w państwie członkowskim innym niż ich własne (tj. z magazynu lub cotygodniowego targu w tym państwie członkowskim), nadal muszą dwukrotnie zarejestrować się do celów VAT. W związku z tym nowe przepisy rozszerzą zakres istniejących "punktów kompleksowej obsługi" na sprzedaż niektórych towarów między przedsiębiorstwami a konsumentami, takich jak energia elektryczna lub gaz, która jest prowadzona w państwie członkowskim innym niż ich własne - a nie tylko na dostawy transgraniczne. Obejmie to sytuacje, w których firmy chcą po prostu przenieść zapasy do innego państwa członkowskiego, aby później sprzedać je bezpośrednio konsumentom.

W ten sposób rozszerzony punkt kompleksowej obsługi pozwoli jeszcze większej liczbie firm wypełniać swoje obowiązki w zakresie VAT za pośrednictwem jednego portalu internetowego i w jednym języku. Rada zgodziła się również na przeniesienie odpowiedzialności za zapłatę podatku VAT w transakcjach między przedsiębiorstwami z dostawcy towaru lub usługi na nabywcę, jeżeli dostawca ten nie ma siedziby w państwie członkowskim, w którym VAT jest należny (w ramach tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia). W niektórych sytuacjach było to już możliwe, ale w przyszłości stanie się obowiązkowe. W przeciwieństwie do wniosku Komisji, Rada postanowiła nie rozszerzać istniejącego przepisu dotyczącego uznawania za dostawcę - który nakłada odpowiedzialność za pobieranie podatku VAT na platformy ułatwiające transakcje, a nie na dostawców - na wszystkie towary dostarczane przez platformy internetowe i transfery własnych towarów. Zgodziła się również nie zmieniać przepisów dotyczących dzieł sztuki i antyków.

Rada postanowiła również przedyskutować propozycję wprowadzenia obowiązkowego punktu kompleksowej obsługi dla importu w ramach aspektów VAT propozycji reformy unijnego kodeksu celnego, która jest obecnie przedmiotem dyskusji w Radzie.

Kontekst i kolejne kroki

W dniu 8 grudnia 2022 r. Komisja przedstawiła pakiet "VAT w erze cyfrowej", który składa się z trzech wniosków: - wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do przepisów VAT w erze cyfrowej; - wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 904/2010 w odniesieniu do uzgodnień dotyczących współpracy administracyjnej w dziedzinie VAT niezbędnych w erze cyfrowej - wniosek dotyczący rozporządzenia wykonawczego Rady zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do wymogów informacyjnych dla niektórych systemów VAT Dyrektywa i rozporządzenie podlegają specjalnej procedurze ustawodawczej. W Radzie wymagana jest jednomyślność dla wszystkich trzech aktów prawnych. Skonsultowano się z Parlamentem Europejskim, który wydał opinię 22 listopada 2023 roku. Jednak ze względu na istotne zmiany wprowadzone przez Radę do dyrektywy, Parlament Europejski zostanie ponownie skonsultowany w sprawie uzgodnionego tekstu. Następnie tekst będzie musiał zostać formalnie przyjęty przez Radę, zanim zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę