W tym tygodniu notowania zbóż na Euronext ponownie umocniły się. Kukurydza w kontrakcie na czerwiec kosztowała 176,3 EUR/tonę, tj. o 3,4% więcej niż tydzień wcześniej, natomiast pszenica w kontrakcie wrześniowym 168,8 EUR/tonę, tj. o 0,3% powyżej wyniku z końca ubiegłego tygodnia. Wzrosty odnotowano także na CBoT–w przypadku kukurydzy w najbliższym kontrakcie o 1,7% do 163,5 USD/tonę, a pszenicy o 0,9% do 178,4 USD/tonę.
Susza w Brazylii przedłuża się. Ostatnio Lanworth skorygował w dół prognozy zbiorów kukurydzy o 5% do 75 mln ton, a eksportu do 23 mln ton. Niekorzystne warunki pogodowe w Brazylii są obecnie jednym w ważniejszych czynników wpływających na ceny kukurydzy. Pomimo, iż w ujęciu globalnym i w perspektywie nadal obfitych zbiorów i „przyciężkiego” bilansu na świecie doniesienia te nie powinny mieć aż takiego znaczenia. Rynek wykorzystuje je jednak do uzasadnienia wzrostów notowań. W dalszym ciągu duże znaczenie dla kształtowania się cen kukurydzy mają też rosnące notowania soi i śruty sojowej. Wydaje się, że soja „ciągnie” w górę kukurydzę.
W przypadku pszenicy pojawiły się pewne obawy o jakość pszenicy klasy HRW z tegorocznej produkcji w USA, dotyczy to zwłaszcza stanu Kansas. Ilościowo zbiory będą jednak stosunkowo wysokie. Przypomnijmy jednak, że w poprzednim sezonie USA odnotowały bardzo dobre wyniki produkcji HRW, a zapasy tej klasy pszenicy pozostające na koniec sezonu prognozowane są na 11,6 mln ton. Pomimo obecnych zwyżek cen giełdowych, prognozy dla rynku pszenicy i kukurydzy w USA wskazują na znaczne nadwyżki podaży, spowodowane zarówno wysokimi zapasami, jak i spodziewanymi dobrymi zbiorami. Poza tym silny dolar wpływa negatywnie na amerykański eksport, pogarszając konkurencyjność w porównaniu do ofert pozostałych dostawców.
Prognozy dla pszenicy są w większość nadal optymistyczne. Warto odnotować znaczną korektę prognoz zbiorów pszenicy na Ukrainie. Według UkrAgroConsult, osiągną one 22 mln ton, to o 4 mln ton więcej niż spodziewano się jeszcze kilka miesięcy wcześniej.
Ważną wiadomością były także doniesienia o poprawie warunków pogodowych w Australii. Zapowiadane przez synoptyków opady deszczu na wschodnim wybrzeżu w przyszłym tygodniu powinny przyczynić się do lepszych plonów pszenicy i spowodować podniesienie prognoz. Według analityków z National Australia Bank, w sezonie 2016/17 zbiory pszenicy osiągną 26,1 mln ton, co oznaczałoby najlepszy wynik od 2012 roku.
FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł