Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tytan – lider biostymulacji

20 grudnia 2019
Tytan – lider biostymulacji

Tytan aktywuje w roślinie naturalne procesy fizjologiczne, przez co są one bardziej intensywne i efektywne. Jest ich katalizatorem, pośrednio wpływa na plon – zwiększa jego ilość i poprawia jakość.

W ostatnich latach standardowo już włącza się do zabiegów agrotechnicznych biostymulatory zawierające ten pierwiastek w celu poprawy produktywności roślin. Jego stosowanie zaleca się przede wszystkim w okresach intensywnego rozwoju i wzrostu roślin, w warunkach ich osłabienia przez czynniki stresowe oraz w okresach około kwitnienia, gdyż tytan ma niezwykle korzystny wpływ na witalność pyłku kwiatowego, a tym samym procesy związane z zapyleniem i zapłodnieniem. Stymuluje organy generatywne – zapewnia większą trwałość kwiatów, żywotność pyłku kwiatowego oraz intensyfikację rozwoju łagiewki pyłkowej. Znacząco poprawia efektywność procesu zapylenia i tworzenia organów stanowiących plon (nasiona, owoce).

Zastosowanie tytanu poprzez stymulację tworzenia się chlorofilu intensyfikuje proces fotosyntezy, co zwiększa przyrost biomasy. Przyśpiesza tempo pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Jest to rezultatem lepszego rozwoju systemu korzeniowego, skutkuje wzmocnieniem transportu tych składników. Odpowiednie odżywienie plantacji sprawia również, iż rośliny lepiej reagują na stresy uprawowe, korzystniej je znoszą, i to zarówno biotyczne, jak i te związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Odżywienie roślin tytanem poprawia ich kondycję i ogranicza straty w plonie.

W Polsce jednym z lepiej przebadanych biostymulatorów zawierających w swym składzie tytan jest stymulator Tytanit. Produkt ten dostępny jest na sklepowych półkach od ponad dwudziestu lat. Dwie dekady wdrożeń, badań pozwoliły dokładnie poznać mechanizm jego działania. Pomimo, potwierdzonej, wyjątkowej skuteczności stymulatora, producent nie zaprzestał prac nad udoskonalaniem jego formulacji i kontynuuje badania nad zwiększeniem skuteczności produktu.

Efektem tych wysiłków jest stworzenie innowacyjnej, unikalnej molekuły – aTIUM. To organiczny związek tytanu – biodostępna forma tego pierwiastka. Jej użycie zapewnia szybkie pobieranie i pełną przyswajalność tytanu przez rośliny, co pozwala w pełni wykorzystać jego właściwości biostymulujące. Ponadto gwarantuje bezpieczeństwo stosowania zarówno dla roślin, jak i środowiska naturalnego, a także doskonałą mieszalność z większością agrochemikaliów dostępnych na rynku. Wyniki badań przeprowadzone nie tylko w naszym kraju, ale także  przez renomowane światowe instytuty badawcze potwierdzają skuteczność działania stymulatora. Jego  korzystne oddziaływanie na metabolizm roślin i wzmacnianie odporności roślin na stres. To w połączeniu z dodatkową zaletą, jaką jest widoczna skuteczność niewielkiej dawki sprawia, że biostymulator ten jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów tego typu w produkcji roślinnej w naszym kraju.

Wyniki badań nad biostymulatorami zawierającymi tytan powinny skłonić rolników do ich powszechniejszego stosowania. Dbałość o kondycję upraw i zapewnienie jak najlepszych warunków w całym okresie wegetacji, a przede wszystkim w okresie poprzedzającym kwitnienie, determinują osiągnięcie satysfakcjonującego plonu. Jest to szczególnie istotne ze względu na coraz częściej występujące ekstremalne warunki pogodowe, a także zmniejszającą się populację pszczół i innych zapylaczy.

 

Anna Rogowska


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę