Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole przedstawilii w swoim cotygodniowym raporcie MAKROmapa podjęli się przewidywanej reakcji rynków na 4 powyborcze secenariusze odnośnie tworzenia nowego rządu.
I tak w raporcie czytamy, że wynik wyborów w Polsce które odbędą się w najbliższą niedzielę, będzie miał wpływ na materializację czterech scenariuszy: (1) PiS utrzyma większość absolutną w sejmie, (2) PiS nie będzie w stanie zapewnić sobie absolutnej większości w sejmie i będzie zmuszony podjąć współpracę z Konfederacją, (3) partie opozycyjne (Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga) utworzą rząd, (4) brak wyraźnego zwycięzcy wyborów, prowadzący do przedterminowych wyborów w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Obecnie za najbardziej prawdopodobne uważamy scenariusze drugi (współpraca PiS i Konfederacji) oraz trzeci (opozycja uzyskuje większość). W naszym obecnym scenariuszu makroekonomicznym
zakładamy, że PiS nie uzyska większości absolutnej w sejmie i będzie zmuszony współpracować z Konfederacją, a tym samym jego materializacja byłaby neutralna dla naszych średniookresowych prognoz. Z kolei w przypadku zwycięstwa opozycji oczekujemy, że nowy rząd będzie dążył do jak najszybszego odblokowania środków w ramach KPO. Komisja Europejska zapewne byłaby przychylna takiej inicjatywie, prawdopodobnie przyspieszając ten proces. Taki rozwój sytuacji byłby korzystny dla tempa wzrostu gospodarczego i kursu złotego.
Premia za ryzyko w przypadku polskich aktywów również obniżyłaby się w związku z
powołaniem prounijnego rządu, co byłoby korzystne dla cen polskiego długu. W scenariuszu zwycięstwa opozycji RPP (z większością członków wybraną przez PiS) zapewne przyjmie bardziej jastrzębie nastawienie, wskazując na konieczność skupienia się na ograniczaniu inflacji, a tym samym skala obniżek stóp procentowych będzie mniejsza niż obecnie zakładamy.
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5666 (umocnienie złotego o 1,3%). W pierwszej części tygodnia złoty tracił na wartości w oczekiwaniu na posiedzenie RPP. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych o 25pb doprowadziła do umocnienia złotego, ponieważ część inwestorów oczekiwała większej skali łagodzenia polityki pieniężnej. W piątek doszło do dalszego spadku kursu EURPLN w ślad za umocnieniem euro względem dolara po publikacji danych o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA.
Warto wyjaśnić, że bezpośrednio po publikacji danych doszło do silnego spadku kursu EURUSD, ponieważ zwiększyły się oczekiwania inwestorów na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA. Niemniej po chwili doszło do osłabienia dolara, po tym jak inwestorzy zaczęli realizować zyski, a na rynku zaczęły dominować obawy o to, że piątkowe wyraźnie wyższe od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy ostatecznie nie wpłyną na nastawienie Fed w polityce pieniężnej. Argumentem podnoszonym na rzecz takiego scenariusza jest obserwowany w ostatnich miesiącach silny wzrost kosztów obsługi amerykańskiego długu. Dalsze podwyżki stóp procentowych doprowadziłyby do kontynuacji tego trendu, co miałoby negatywny wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego w USA.
W tym tygodniu kluczowe dla kursu złotego będą zaplanowane na niedzielę wybory parlamentarne w Polsce. Z uwagi na wysoką niepewność dotyczącą ich wyników możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu złotego. Jednocześnie wpływ wyników wyborów na kurs polskiej waluty zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu. W naszej ocenie zaplanowane na ten tydzień publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego.
oprac, emk,ppr.pl na podst źródło: MAKROmapa - Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.