Kazachstan, Azerbejdżan i Gruzja tworzą wspólną firmę logistyczną do transportu ładunków między Chinami a Europą.
W ramach wizyty premiera Kazachstanu Alikhana Smailova w Azerbejdżanie podpisano szereg dokumentów. Jednym z najważniejszych było porozumienie o utworzeniu wspólnej spółki logistycznej dla dalszego rozwoju Transkaspijskiego Międzynarodowego Szlaku Transportowego.
Według służby prasowej szefa rządu Republiki Kazachstanu, 22 czerwca dokument ten został podpisany przez Kazachstan i Azerbejdżan, a podpisanie umowy przez inną uczestniczącą stronę, Gruzję, spodziewane jest w najbliższej przyszłości.
"Powstaje jedna firma między Kazachstanem, Azerbejdżanem i Gruzją. Będzie zaangażowany w unifikację taryf i przetwarzanie wszystkich towarów w TITR. Głównym zadaniem firmy będzie realizacja przewozów ładunków pomiędzy Chinami a Europą. Maksymalne uproszczenie wszystkich procesów. Wcześniej czas dostawy towarów na trasie wynosił 53 dni, dziś został skrócony do 18-23 dni. Działania nowej spółki skrócą czas dostawy do 18 gwarantowanych dni w tym roku, a następnie do 10-15 dni – powiedział Marat Karabaev, minister przemysłu i rozwoju infrastruktury Kazachstanu.
Od początku roku przewozy ładunków przez TITR przekroczyły już 1 mln ton, co stanowi wzrost o 64% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Kolejny podpisany na spotkaniu dokument dotyczy maksymalnej cyfryzacji tego korytarza transportowego, a mianowicie przechodzącego przez niego ruchu towarowego. Aby zrealizować tę inicjatywę, planowane jest przyciągnięcie dużych międzynarodowych inwestorów.
Wśród podpisanych dokumentów znalazła się również Umowa w sprawie podstawowych zasad utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture między Kolejami Azerbejdżanu CJSC i Kazachstanem Temir Zholy NC JSC.
oprac. e-mk, ppr.pl na podst źródło: АПК-Информ