NIE dla budowy dróg wodnych, odejście od węgla nawet do 2035 r. oraz walka z suszą poprzez wspieranie małej retencji – to deklaracje polityków z trzeciej z cyklu dwunastu debat pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”, która odbyła się 16 września w Toruniu w ramach projektu Ekopatrioci. Do udziału WWF Polska zaprosił przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich opcji politycznych kandydujących z tego okręgu. Podczas wydarzenia mieszkańcy miasta mogli zapytać polityków o plany wyborcze związane z ekologią.
Zaproszenie do dyskusji przyjęli: Arkadiusz Myrcha reprezentujący Koalicję Obywatelską, Paweł Szramka z ramienia PSL/Kukiz’15 oraz Artur Eichhorst startujący z listy Lewica - KW Sojusz Lewicy Demokratycznej. W roli ekspertów podczas debaty wystąpili Krzysztof Ślebioda z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju (PZR) i Dariusz Płąchocki z Towarzystwa Przyrodniczego ALAUDA. Aktywny udział w spotkaniu z politykami wzięło młode pokolenie, któremu nie jest obojętna ekologiczna przyszłość Polski.
Towarowy transport na rzekach?
Artur Eichhorst, KW Sojusz Lewicy Demokratycznej: To pomysł archaiczny, relikt przeszłości niepasujący do dzisiejszych czasów. Regulacja i betonowanie rzek jest ogromną ingerencją w ekosystemy tych rzek, sztuczne regulacje zwiększają ryzyko powodziowe, a nam się to zwyczajnie nie opłaca, to miliardy złotych "w błoto".
Arkadiusz Myrcha, Koalicja Obywatelska: Jakim kosztem by się to odbywało? To pomysł sprzed paru lat, zanim zdobyliśmy wiedzę ekologiczną.
Paweł Szramka, PSL/Kukiz’15: Jeśli spojrzymy na mapę dróg wodnych w Niemczech, to jest tam ona bardzo dobrze zbudowana i jest wykorzystywana. To pokazuje, że można. W Polsce rzeki są zaniedbane, bo nie były czyszczone i nie były doprowadzane do żeglowności.
Węgiel: paliwo przeszłości?
Paweł Szramka, PSL/Kukiz’15: – Musimy odchodzić od węgla, należy to robić racjonalnie, ale im szybciej tym lepiej.
Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej: 2030 – odejście od węgla w gospodarstwach domowych. 2040 – odejście od węgla w gospodarce. Węgiel będzie się kończył, więc trzeba budować alternatywne systemy wytwarzania energii. Mamy takie ambitne założenie, by do 2025 roku milion gospodarstw domowych było samodzielne energetycznie, czyli wytwarzało prąd z naturalnych źródeł energii.
Artur Eichhorst z Lewicy: – Do 2035 r. ma się skończyć dominacja węgla w energetyce i mamy przechodzić na odnawialne źródła energii. Chcemy też dopłacać do wymiany pieców i w ciągu 15 lat chcemy ich wymienić 2 mln w skali kraju.
Na koniec debaty pytania mogli zadać jeszcze jej uczestnicy. Wśród zagadnień, które najbardziej ich interesowały były:
Jak pokazuje sondaż dla „Rzeczpospolitej”[1] ochrona klimatu jest dla Polaków drugą najważniejszą sprawą (64 proc.), zaraz po służbie zdrowia. Nasze bezpieczeństwo i warunki życia na terenie Polski stały się dla polityków pilnymi kwestiami w trakcie ogłaszania programów wyborczych przed październikowymi wyborami do parlamentu. Mieszkańcy, którzy przybyli na debatę lub śledzili jej przebieg w mediach społecznościowych (profil „Ekopatrioci” na FB), mogli usłyszeć poglądy polityków na kwestie środowiskowe, by w zbliżających się wyborach świadomie oddać swój głos.
Więcej informacji na www.ekopatrioci.pl
Facebook: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/
Transmisje „na żywo” ze wszystkich debat można oglądać na fanpage’u Ekopatriotów. https://www.facebook.com/events/
Patronem medialnym dwunastu otwartych debat Fundacji WWF Polska pt. "2050 Polska dla pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?" jest portal Onet.pl.
[1] Źródło: Publikacja w serwisie internetowym Rzeczpospolitej https://www.rp.pl/Wybory-parlamentarne-2019/308189967-Sondaz-Jakie-tematy-interesuja-Polakow-przed-wyborami.html
fot. Kamil Porembiński
infowire.pl / fot. Kamil Porembiński