Wiosna zagościła w Szepietowie na dobre. Rekordowa liczba wystawców, tłumy zwiedzających i kupujących oraz słoneczna pogoda sprawiły, że osiemnastą edycję targów możemy uznać za udaną. Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie w ciągu dwóch dni odwiedziło 20 tys. osób.
Blisko dwustu producentów krzewów i drzew ozdobnych i owocowych, nasion, cebulek i rozsad, wyrobów regionalnych i rękodzieła ludowego prezentowało na targach swoją ofertę. Każdy z klientów mógł zakupić coś zielonego i kwitnącego do swego ogrodu, na taras czy balkon. Wybór był ogromny. Miłośnicy tradycyjnych ogrodów mogli nabyć malwy, piwonie, floksy, hortensje, róże i bzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne odmiany drzew owocowych między innymi tradycyjne odmiany jabłoni: Antonówka, Papierówka czy Glogierówka. Bogato prezentowała się architektura ogrodowa, w tym drewniane wyroby: altanki, pergole, ławeczki, stoliki, huśtawki i wiele innych. Nowością na targach była sauna ogrodowa prezentowana przez firmę Drewnopol.
Doskonałym uzupełnieniem oferty targowej były wykłady i warsztaty szkoleniowe. Zasady estetycznego zagospodarowania wsi i zagród wiejskich przedstawiła dr inż. Edyta Rosłon-Szeryńska z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW. W ciekawy i bardzo praktyczny sposób przedstawiono zasady pielęgnacji, odmładzania i cięcia starych drzew. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i każdy mógł wynieść dla siebie cenne wskazówki. W ramach wykładu „Pokonaj warrozę” pszczelarze mogli dowiedzieć się jak zwalczyć warrozę, groźną chorobę pszczół.
Prowadzona przez dwa dni akcja „Drzewko za makulaturę” przerosła oczekiwania samych organizatorów. Już w pierwszych godzinach akcji zebrano ponad tonę makulatury, a łącznie w ciągu dwóch dni zgromadzono 12 ton i rozdano 6 tys. sadzonek.
W konkursie na najlepszy produkt pszczelarski biorąc pod uwagę estetykę opakowania, walory organoleptyczne i jakość oferowanych produktów komisja nagrodziła miód lipowy z pasieki Jana Bobla w Stulichach koło Węgorzewa. Za najatrakcyjniejsze stoisko komisja konkursowa oceniając ciekawe wyeksponowanie materiału szkółkarskiego, miłą obsługę i pełne doradztwo nagrodziła Gospodarstwo Ogrodnicze Jolanty i Wojciecha Wilgat z Woli Zambrowskiej. Na stoisku oferowano bogatą gamę kwiatów rabatowych, balkonowych, bylin. Łącznie ponad 100 gatunków roślin. Najbogatszą ofertę prezentowało Gospodarstwo Ogrodnicze „Kraina Zieleni” Agaty i Roberta Żebrowskich z Osip Lepertowizny. Uwagę na stoiku zwracały szczepione i formowane żywotniki, wierzby i forsycje. Za hit targów komisja uznała kosiarkę samojezdną John Deere X300R prezentowaną przez firmę Contractus Sp. z o.o.
W czasie targów oficjalnie otwarte zostały zmodernizowane tereny wystawowe. W ramach projektu utwardzono drogi dojazdowe do stoisk wystawowych, dzięki czemu wzrosła atrakcyjność i jakość organizowanych imprez. Zmodernizowano odcinki o łącznej długości 1124 m. Dostęp do stoisk wystawowych jest obecnie dużo łatwiejszy, co cieszy organizatorów, wystawców i kupujących. Symbolicznego aktu otwarcia dokonali: Mieczysław Kazimierz Baszko - wicemarszałek województwa podlaskiego, Stefan Sołomianko – przedstawiciel wojewody podlaskiego, Jan Zalewski – dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Mariusz Cylwik – zastępca dyrektora PODR.
Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie zainaugurowały kalendarz imprez wystawienniczych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Już 19 i 20 maja zapraszamy na Zieloną Galę i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego. Do zobaczenia w Szepietowie!
8951291
1