Kilkadziesiąt obrazów wystawiono na ekspozycji "Wieś w malarstwie polskim" otwartej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Płótna pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie. Na wystawie, która będzie czynna do końca października, oglądać można m.in. obrazy Włodzimierza Tetmajera i Józefa Chełmońskiego.
Wśród pokazanych prac dominują pejzaże oraz sceny z życia, pracy i codziennych zajęć mieszkańców wsi z przełomu XIX i XX wieku. - Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku zainteresowanie artystów sprawiło, że wieś stała się samodzielnym tematem w sztuce. Wcześniej motywy wiejskie pojawiały się rzadko jako nie dość wzniosłe i niegodne sztuki wielkiej - stwierdziła Grażyna Michalak z Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zainteresowanie folklorem wiejskim przerodziło się w tzw. chłopomanię, a artyści żenili się z chłopkami, przenosili się do chat jak Włodzimierz Tetmajer i Lucjan Rydel.
Większość pokazywanych prac jest autorstwa malarzy tzw. nurtu monachijskiego. W drugiej połowie XIX w. istniała tradycja uzupełniania studiów artystycznych w Monachium, które obok Paryża i Wiednia było wtedy najprężniejszym centrum artystycznym Europy. W Krośnie można oglądać prace m.in. Zygmunta Ajdukiewicza, Michała Wywiórskiego oraz późniejsze naśladowania monachijczyków Stanisława Gibińskiego i Jerzego Potrzebowskiego.
Z bardzo znanych nazwisk ekspozycja zawiera "Zagrodę wiejską" Włodzimierza Tetmajera oraz "Wiejskie dziecko" Józefa Chełmońskiego. Ponadto są także dzieła krośnieńskich malarzy Seweryna Bieszczada "Przeprowadzanie panny młodej" oraz Stanisława Bergmana "Wieśniaczka z warzywami".