Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozstrzygnięto półfinały Małopolskiego Festiwalu Smaku w Wieliczce

10 czerwca 2015
Ekomiód, tradycyjne wędliny, pstrąg z Ojcowa, niskosodowa woda mineralna, szarlotka od koła gospodyń oraz lody z mleka owczego i krowiego zdobyły w niedzielę uznanie jury i publiczności podczas I półfinału Małopolskiego Festiwalu Smaku w Wieliczce.
Uznanie komisji konkursowej i Grand Prix wielickiego półfinału zdobył "Małopolski miód spadziowy" z Pasieki Morawskich w Sękowej. Drugie miejsce według jury profesjonalnego zajęła kiełbasa krakowska Stanisława Mądrego z Nowej Wsi Szlacheckiej, a trzecie – "Pstrąg Ojcowski" Magdaleny Węgiel.

W plebiscycie publiczności w kategorii "ekologiczne przysmaki" najwięcej głosów zdobyły paluszki ziemniaczane z kwaśnym mlekiem Lucyny Gaweł z gospodarstwa ekologicznego w Woli Batorskiej. Spośród "tradycyjnych specjałów" największe uznanie zdobył ekomiód z Pasieki Morawskich w Sękowej; w kategorii "smakołyków z legendą" zwyciężyła woda mineralna "Małopolanka Zdrój"; a najlepszą potrawą "jak u mamy" okazała się szarlotka Koła Gospodyń Wiejskich z Huciska (gm. Gdów).

Specjalne wyróżnienie od komisji konkursowej za smak i zaangażowanie "za lody z mleka krowiego i owczego, które są warte każdej kolejnej zjedzonej kulki" zdobył cukiernik z Krzeszowic Andrzej Mędrala. "Ten produkt to jest wspólne dzieło naszej cukierni i Uniwersytetu Rolniczego" – wyjawił na scenie laureat, dziękując przy tej okazji naukowcom za współpracę.

"Mamy wspólne pomysły z Katedrą Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych prof. Jacka Domagały i dra Marka Sadego, skorzystaliśmy z podpowiedzi naukowców, by spróbować wykorzystać mleko od krów rasy polskiej czerwonej, od owcy. A teraz będziemy próbowali sorbety z serwatek. Mamy długofalowy plan, przydałoby się ubrać to w jakiś projekt i zdobyć fundusze, bo na każdym etapie konieczne są inwestycje, począwszy od przywozu i spasteryzowania mleka..." – powiedział PAP Andrzej Mędrala.

Jego sukces w Wieliczce świętował także dr inż. Marek Sady. "Staramy się pomagać panu Andrzejowi w kwestiach recepturowych, obróbki wstępnej, przygotowania produktów do produkcji, tak że ta współpraca jest owocna dla obu stron" – powiedział PAP naukowiec. Jak wyjaśnił, zarówno wykorzystane do produkcji lodów mleko owcze, jak i mleko krów rasy polska czerwona ma charakterystyczny posmak, który łatwo można uchwycić w lodach śmietankowych.

Pochlebne opinie wypowiadane były także pod adresem prezentowanego na festiwalu kabanosa wołowego firmy Gawor z Podstolic. "Produkujemy tradycyjne wędliny od 25 lat. Odtwarzamy stare receptury, np. receptura na kiełbasę piaszczańską sięga XIX wieku. Wszystko jest ręcznie wyrabiane, używamy tylko polskiego surowca" - mówiła Agata Gawor.

"Prezentowany dzisiaj kabanos wołowy, reaktywowany po 100 latach, ponieważ został zapomniany i wyparty przez kabanos wieprzowy, powinien znowu znaleźć się na naszym stole. Podobnie powinno być z jagnięciną, gęsią, dziczyzną – niech to będzie wielki powrót. Jest to jednocześnie pomysł, jak przyciągnąć więcej turystów, poprzez stworzenie swoistego przemysłu kulinarnego" – mówił wicemarszałek.

Jego zdaniem, dziedzictwo kulturowe powinno być uzupełniane przez dziedzictwo kulturalne. "W naszej Radzie ds. Produktów Tradycyjnych również korzystamy z opinii specjalistów, zarówno z technologii żywienia, jak i etnografów, decyzję podejmujemy po swoistej burzy mózgów" – powiedział wicemarszałek.

Jak poinformował, Małopolska ma już 144 produkty tradycyjne, które produkowane są średnio od 50 lat w niezmienionej recepturze.

Kolejne półfinały Małopolskiego Festiwalu Smaku odbędą się w: Oświęcimiu (14 czerwca), Wadowicach (21 czerwca), Miechowie (5 lipca), Nowym Targu (12 lipca), Tarnowie (19 lipca) i Starym Sączu (26 lipca).

Małopolski Festiwal Smaku zakończy się na krakowskim placu Wolnica w ostatni weekend sierpnia (29 i 30 sierpnia) z udziałem najlepszych producentów z całej Małopolski.

Małopolski Festiwal Smaku to największe w Polsce regionalne wydarzenie o charakterze kulinarnym; promuje małopolskich producentów, produkty lokalne i tradycyjne oraz potrawy regionalne. Impreza organizowana jest od 2005 roku w formie plenerowych kiermaszów. Organizatorem Małopolskiego Festiwalu Smaku jest województwo małopolskie.

 


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę