Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy z USA w Polsce

3 grudnia 2015
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych  rozpoczął  Program Wymiany Młodych Rolników ze stanem Teksas w Stanach Zjednoczonych. Inauguracja akcji odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Program skierowany jest do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym - mówi Stanisław Kacperczyk, Prezes Zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. - Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie. Zakłada, że polscy młodzi rolnicy będą wyjeżdżali do Teksasu na farmy, a rolnicy amerykańscy będą przyjeżdżali do polskich gospodarstw i zapoznawali się ze specyfiką produkcji rolniczej w Europie.

Główne cele programu to:
1.Zdobycie wiedzy na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych w Teksasie i Polsce
2.Wymiana informacji na temat polityki rolnej i praktyki, badań i technologii w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych
3.Pogłębienie współpracy pomiędzy organizacjami producentów rolnych, uczelniami, administracją w Polsce i w Teksasie
4.Budowanie dobrych relacji i współpracy pomiędzy Polską i Teksasem



W trakcie 6-tygodniowego pobytu uczestnicy programu będą brali udział w codziennych zajęciach rodziny goszczącej, zdobywali doświadczenia na temat produkcji, polityki rolnej, a także historii i ekonomii. Będą odbywali spotkania z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu, uczelni o profilu rolniczym w celu pogłębienia wiedzy na temat rolnictwa i produkcji rolnej w Polsce.  

Pierwsza delegacja młodych amerykańskich rolników, której towarzyszyć będzie grupa profesorów z teksańskich uczelni stanowych Tarleton State University i Texas A&M University przyjechała do Polski 1 czerwca.
Inauguracją wymiany było spotkanie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Stanisławem Kalembą, który opisał polskie rolnictwo na tle Unii Europejskiej i świata. Podkreślił także chęć poszerzania obszarów polsko-amerykańskiej współpracy. „Jesteśmy otwarci na wspólne działania w różnych dziedzinach. Bardzo się cieszę, że polskie i amerykańskie organizacje branżowe organizują program wymiany młodych rolników i farmerów. Musimy kształcić swoich następców, którzy będą z czasem przejmowali gospodarstwa i kontynuowali pracę w branży rolno-spożywczej”.



Przedstawiciel amerykańskiej delegacji profesor Jimmy Mazurkiewicz został uhonorowany pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Amerykanin z polskimi korzeniami współpracuje z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych, promuje krajowe rolnictwo i osiągnięcia techniczne.

Podczas spotkania, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk podkreślił wagę współpracy z amerykańskimi farmerami. „Bardzo się cieszę, że udało nam się wdrożyć w życie ustalenia dotyczące wymiany młodych rolników. Współpraca ma głęboki sens, daje możliwość pogłębienia wiedzy, nie tylko rolniczej, ale również dotyczącej kultury i historii kraju partnerskiego. Szczególnie ważne jest dla nas, że młodzi rolnicy z Polski mają możliwość wyjechać za Ocean i zdobytą tam wiedzę przenieść na grunt Polski.”

Delegacja amerykańska miała również możliwość uczestniczyć w spotkaniu z przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim. Przy tej okazji młodzi rolnicy zwiedzili siedzibę polskiego parlamentu i poznali jego historię. Rolnicy zostali przyjęci również przez Agencję Rynku Rolnego. Podczas spotkania z zastępcą prezesa ARR Lucjanem Zwolakiem poznali działania jednej z dwóch unijnych agencji płatniczych w Polsce, dowiedzieli się o administrowanych przez nią mechanizmach i rynku zbóż w Polsce i Unii Europejskiej.



Podczas wizyty w firmie BayerCropScience goście zwiedzili centrum BayLab, mieli okazję zapoznać się z działaniami firmy i jej aktywnością na rynku polskim i światowym. Wśród osób, które oprowadzały Amerykanów był także prezes firmy – Christophe Dumont. Ważną atrakcją dla uczestników wymiany była wizyta u autoryzowanego dealera firmy New Holland – przedsiębiorstwie Pol – Agra. Delegacja poznała nie tylko ofertę firmy, miała okazję także zapoznać się z charakterystyką rynku maszyn rolniczych w Polsce.

W ramach czterodniowego programu wprowadzającego, przed wyjazdem do gospodarstw rolnych, Amerykanie uczestniczyli także w spotkaniu z prof. dr hab. Tomaszem Boreckim – doradcą Prezydenta RP, Marianem Sikorą - przewodniczącym Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, a także z przedstawicielami Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Ambasady Amerykańskiej i Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

9 czerwca grupa młodych rolników z Polski wyjedzie do Stanów Zjednoczonych, by poznać specyfikę rolnictwa na innym kontynencie.  

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę