Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Przezorny zawsze ubezpieczony

3 grudnia 2015
,,Przezorny zawsze ubezpieczony’’ to tytuł panelu dyskusyjnego zorganizowanego 9 kwietnia  przez redakcję Nowej Wsi Europejskiej i Kancelarię Brokerską ASYSTA podczas I edycja Targów World Food Warsaw.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele branży rolno-spożywczej- Wiesław Różański, prezes UPEMI, Sławomir Pawłowski, członek zarządu POLBISCO, Grzegorz Sadowski wiceprezes AgrosNova, Piotr Zieliński członek zarządu Związku Sadowników RP i eksperci z zakresu prawa i ubezpieczeń – Paweł Ochwat, prezes Kancelarii Brokerskiej ASYSTA i współorganizator debaty oraz Paweł Miszkurka ,prezes LTF Advisers Group.

       


Prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego Wiesław Różański członek zarządu Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Sławomir Pawłowski oraz wiceprezes AgrosNova Grzegorz Sadowski zaprezentowali główne kierunki eksportowe swoich sektorów. Zgodnie podkreślili przy tym, że w przypadku wielu rynków i zagranicznych partnerów biznesowych firmy ubezpieczeniowe nie są w stanie zaproponować oferty dopasowanej do konkretnych potrzeb i wymagań. Prezes Pawłowski dodał, że z punktu widzenia sektora słodyczy przykładem takiej luki jest chociażby rynek Mongolii. Z kolei prezes Wiesław Różański stanowczo zasygnalizował, iż to przedstawiciele ubezpieczycieli powinni zabiegać o przemysł rolno-spożywczy. Jest to bowiem jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki, z wartością eksportu sięgającą 19,9 miliardów euro w 2013 roku. Wiceprezes firmy Agros Nova zaprezentował temat ubezpieczeń z punktu widzenia jednego z największych w kraju przetwórców owoców i warzyw, który posiada bogaty wachlarz ponad 10 marek. Zwrócił uwagę na ochronę tychże marek, a także na problem związany z sytuacją na rynku surowców.
Piotr Zieliński ze Związku Sadowników RP poinformował o obszarach ryzyk, jakie występują w produkcji sadowniczej, m.in. w postaci niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i projekcie Funduszu Klęskowego, którego celem jest pomoc finansowa dla rolników. Organem prowadzącym byłby Minister Rolnictwa, zaś organem wykonawczym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Prezes Paweł Ochwat skomentował, że projekt sadowników jest wartym naśladowania przykładem współpracy branży w celu obniżenia kosztów ochrony przed szkodami oraz jakości likwidacji ich skutków.
Dodał, że tworzenie grup zakupowych wydatnie podnosi siłę negocjacyjną potencjalnych klientów – a to jest niezbędne dla skłonienia towarzystw ubezpieczeniowych do uatrakcyjnienia ofert. Według niego to każda branża najlepiej zna swoje potrzeby i to ona powinna wychodzić z informacją do ubezpieczycieli. Paweł Miszkurka – prezes LTF Adivsers Group zasygnalizował, że powinno się korzystać z usług wykwalifikowanych, doświadczonych osób i firm na zasadzie outsourcingu. Eksperci podkreślili, że ważnym argumentem w negocjacjach jest skala – powinno odbywać się wiele spotkań i dyskusji branży, które doprowadziłyby do powstania wspólnego stanowiska.

Producenci podkreślili, że niedopuszczalna jest sytuacja, że polscy ubezpieczyciele oferują rodzimym przedsiębiorcom zdecydowanie gorsze warunki niż ich zagraniczni koledzy po fachu . Branża wymaga dobrego systemu ubezpieczeń i wsparcia, aby móc dalej się rozwijać.



POWIĄZANE

Bieszczady to przepiękny górski region, który słynie nie tylko z malowniczych wi...

Podczas jubileuszowej, 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW) w Kiel...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę