Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polagra Farm 2004 – Rząd w ogonie

11 października 2004

- Nauka nadąża za czasami, produkcja stara się nadążyć – mówił Mariusz Olejnik w czasie III Forum Producentów Rzepaku, które odbyło się wczoraj na Polagrze – Tylko rząd nie może nadążyć. Do 30 września miał obowiązek wysłać do Brukseli plany realizacji dyrektyw dotyczących biopaliw. Nie przesłał.

Zdaniem uczestników forum produkcja i wykorzystanie rzepaku w Polsce, a po części także w Europie to seria niewykorzystanych szans. Nasz kontynent wciąż importuje ogromne ilości śruty sojowej, stosowanej jako dodatek do pasz. To mogłoby się zmienić. Nowe odmiany rzepaku gwarantują pasze dobrej jakości, w których gram białka kosztuje taniej niż w śrucie sojowej. Aby tak się stało produkcja rzepaku musiałaby się znacznie rozwinąć. Jak stwierdził Emile Chone z francuskiego związku producentów rzepaku na rynku europejskim jest sporo jeszcze sporo miejsca. Tyle, że potrzeba silnego lobbingu, a także badań, które rozwiałyby ewentualne wątpliwości dotyczące zastosowań śruty rzepakowej w karmieniu zwierząt.
W Polsce rzecz może być jednak trudniejsza niż w innych krajach UE.
Walka lobbystów
- Polski przemysł paszowy jest zdominowany przez amerykańskie koncerny – argumentował Edward Warych – prezes Krajowego Związku Producentów Rzepaku – One siłą faktu nie są zainteresowane zmniejszaniem udziału śruty sojowej w paszach. Do tego mamy silne lobby importerów soi, które na tym imporcie zarabia.
Czy producenci rzepaku będą w stanie stworzyć dla niego realną przeciwwagę? Trudno rozstrzygać, pewne jest jednak, że walki lobbystów mogą być ciężkie i trwać długo. – Na skutek importu śruty sojowej pogłębia się nasz deficyt w handlu zagranicznym. Nie musi tak być, ale ci, którzy na tym zarabiają łatwo go nie odpuszczą. – twierdzi Olejnik.
Rynek śruty to kilkaset milionów złotych rocznie, jest więc o co się bić. Sytuację dodatkowo komplikują poczynione, głównie przez amerykańskie koncerny inwestycje w hodowlę. Rolnicy nie są przekonani, że zwierzęta karmione dotąd paszami z udziałem soi, będą reagowały identycznie na białko zawarte w rzepaku. Dziś naukowcy nie znają jeszcze pełnej odpowiedzi. Jak podkreślali dzieje się tak głównie dlatego, że olej na cele paliwowe może być produkowany na różne sposoby. – Zależnie od tego czy będzie to ekstrakcja czy tłoczenie na zimno lub gorąco otrzymujemy zupełnie różne produkty – podkreślała profesor Iwona Bartkowiak – Broda z poznańskiej Akademii Rolniczej.
Zapatrzeni w lidera
W wojnie o biopaliwa lobby rolnicze w zasadzie przegrało. – Cóż z tego, że ustawa weszła, skoro w kształcie jaki stawia w uprzywilejowanej pozycji przemysł naftowy? Kogo innego stać na ogromne inwestycje, gdy co roku istnieje zagrożenie, że minister finansów zdecyduje o obłożeniu biopaliw akcyzą?
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Niemczech. Przedstawił ją dr Norbert Heim z UFOP (Organizacji na Rzecz Promocji Roślin Oleistych). Tam w ciągu ostatnich czterech lat powstał potężny przemysł zajmujący się wyłącznie produkcją biodiesla. Obecnie Niemcy są w stanie wyprodukować 1,1 mln ton. Zeszłoroczna sprzedaż wyniosła 840 mln ton i wciąż rośnie. Biodiesel jest dostępny w ¾ stacji benzynowych, coraz częściej jest stosowany także jako domieszka do paliw tradycyjnych (do 5 proc.) Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat będzie stanowił około 7 proc. tamtejszego rynku paliwowego. To jednak wymaga nie tylko silnego lobbingu, ale i decyzji politycznych. O te w Polsce najtrudniej. Kształt ustawy o biopaliwach producentów rzepaku nie satysfakcjonuje, a polski rząd choć był do tego zobowiązany nie przesłał do Brukseli raportu dotyczącego planowanych działań dla realizacji dyrektyw biopaliwom poświęconych. Trudno się oprzeć wrażeniu, że przede wszystkim z powodu braku spójnej koncepcji w tej kwestii.
- Dobrze mieć pod bokiem lidera, na którego można patrzeć – stwierdził na zakończenie III Forum Producentów Rzepaku Edward Warych – Mam nadzieję, że gdy spotkamy się za rok będziemy mogli mówić o sukcesach.


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę