Ostatni dzień targów POLAGRA-FOOD został jednocześnie wybrany Międzynarodowym Dniem Transferu Technologii dla branży spożywczej FOOD-TECH 2002.
Podczas trwania FOOD-TECH zostały zaprezentowane nowe technologie, urządzenia i produkty dla przemysłu spożywczego opracowane w krajowych i zagranicznych instytucjach naukowo-badawczych i firmach.
Imprezie towarzyszyło seminarium pod hasłem "Innowacje w przemyśle spożywczym". Konferencja miała na celu przedstawienie i przybliżenie uczestnikom aktualności z zakresu badań prowadzonych w sektorze branży spożywczej. W czasie trwania seminarium prelegenci wypowiadali się na temat potrzeb i możliwości innowacyjnych przemysłu spożywczego w Europie (Consortia for Agri-Food in Europe), jak urzeczywistnić innowacje w przedsiębiorstwie (IRC West Poland) oraz priorytetów bezpiecznej żywności (Krajowy Punkt Kontaktowy 5PR). W ramach 6 Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technicznego Unii Europejskiej przedstawiono także specjalne projekty CRAFT i Collective Research dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Podczas wystąpień zwrócono szczególną uwagę na potrzebę umiejętnego korzystania z dostępnych baz danych oraz racjonalnego zarządzania posiadanymi informacjami i wiedzą. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, że 90-95% wyników badań oraz gotowych projektów zgromadzonych w europejskiej bazie danych nigdy nie ujrzała światła dziennego i nigdy nie będzie wykorzystana w praktyce. A przecież to właśnie innowacyjność jest głównym czynnikiem dającym firmom przewagę nad konkurentami. Duży nacisk położono także na konieczność zmniejszenia przepaści pomiędzy firmami a jednostkami badawczymi.
Swoje wystąpienie ciekawie podsumował Tony Haynes, przedstawiciel Consortia for Agri-Food in Europe przytaczając słowa z książki Jacoba Bronowskiego pt."The ascent of man" – The world can only be grasped by action, not contemplation, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: uchwycenie świata możliwe jest tylko poprzez działanie, a nie przez kontemplację.
Uczestnicy seminarium mieli możliwość odbycia rozmów z przedsiębiorcami zainteresowanymi wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań do swojej praktyki przemysłowej. Podczas całego seminarium zainteresowanym osobom radą służył Cezary Bogdanowicz, doradca Ośrodka Przekazu Innowacji.