Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza w niedzielę 30 czerwca do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce na pierwszy w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Pasterze na Bachorzy’’.
Impreza przypomni jeden z ciekawszych zwyczajów związanych z pierwszym wiosennym wypasem bydła – wybieranie z grona pasterzy najlepszej pary – Króla i Królowej. Zwyczaj popularny był na Kujawach na przełomie XVIII i XIX w. W dniu Zielonych Świątek urządzano konkurs, kto pierwszy przypędzi swoje trzody na pastwisko. Z wygraną związane były liczne przywileje oraz okazja do dobrej zabawy dla wszystkich …, oprócz pasterza, który jako ostatni pojawił się ze zwierzętami na pastwisku.
- Widowisko „Król pasterzy” zaprezentuje skansenowskiej publiczności Zespół Folklorystyczny „Smólnik”, nagrodzony za odtworzenie tego zwyczaju na dwóch prestiżowych festiwalach – Spotkaniu z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku w 2012 r. oraz na Wojewódzkim Spotkaniu Teatrów Obrzędu Ludowego w Gostycynie w 2013 r. Na scenie wystąpią ponadto twórcy pielęgnujący kujawską muzykę, śpiew i taniec – Grupa Młodzieżowa Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie” w widowisku „Zaloty w tańcu”, Kapela „Na Ksebkę” – oba zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubaniu oraz solistka Danuta Kaczmarek ze Śmiłowic – mówi Beata Wąsik z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku .
Występom przy karczmie towarzyszyć będą liczne pokazy zajęć domowych, gospodarskich, rzemieślniczych, m.in. tłoczenia oleju, kucia żelaza na gorąco, toczenia naczyń na kole garncarskim. Dzieci zaproszone zostaną na warsztaty wyplatania wianków z polnych kwiatów. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego kujawskiego jadła przyciągać będą kramy z haftowanymi i koronkowymi obrusami, rzeźbionymi świątkami, koszami z wikliny, naczyniami z gliny, wyrobami kowalstwa artystycznego, ozdobami z bibuły, słomy oraz z żurkiem, czarniną, kluskami ziemniaczanymi, pierogami, ciastem drożdżowym, itp.