Wojciech Błaszczyk, prezes Zarządu Hodowli Roślin Strzelce szefuje firmie hodowlano-nasiennej, która jest właścicielem 85 odmian roślin, w tym wielu znanych i popularnych zarówno w kraju jak i za granicą. Aktualnie – jak poinformował nas prezes – realizowanych jest 11 programów hodowlanych nad odmianami pszenicy, przeżyta, rzepaku, jęczmienia, owsa, bobiku, maku i lnu oleistego. W tym roku zloty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich Poalgra-Farm zdobyła jedna z odmian pszenicy jarej – Nawra.
Nawra jest dziełem Danuty Myszkiewicz, zastępcy dyrektora, Głównego Hodowcy HRS Oddział Kończewice, z którą rozmawialiśmy o zaletach odmiany. Odmiana Nawra jest pszenicą jarą o nowoczesnym pokroju roślin – niewysoką, dość odporną na wyleganie, wcześnie dojrzewającą. Jej plenność od kilku lat utrzymuje się na poziomie powyżej stu procent wzorca. Walory te doceniają producenci. Jest to odmiana jakościowa, która spełnia wymogi jakości ziarna stawiane przez skup agencyjny. Chwalą ją również młynarze. Jej niewątpliwą zaletą jest również bardzo szkliste, wyrównane i duże ziarno. Masa tysiąca ziaren, nawet w najgorszych latach, przekracza 50 gram. Pszenice o tak dorodnym i wyrównanym ziarnie są rzadkością
Ostatnio na rynku obserwujemy większy popyt na nasiona pszenic jarych, ze względu na to, że cukrownie opóźniają skup buraków, a po nich rzadko kiedy można zasiać pszenicę ozimą. Ponadto pszenice jare prawie zawsze spełniają parametry skupu agencyjnego, ponieważ ich jakość jest genetycznie uwarunkowana. Nawra od chwili zarejestrowania jest odmianą poszukiwaną . Nasiona sprzedajemy w zasadzie "na pniu". Poza krajowym rynkiem Nawra ma szansę trafić na rynki zagraniczne. W tej chwili trwają badania przedrejestrowe w kilku krajach.
Na targach, poza Nawrą zaprezentowaliśmy nowości w pszenicy ozimej np. nowo zarejestrowaną Rywalkę oraz Tonację. Ponadto hodowcom ze Strzelec udało się wyselekcjonować niskotaninowe odmiany bobiku, jasno kwitnące o białym ziarnie, które są przydatniejsze jako wysokobiałkowe komponenty do pasz.