W poniedziałek 7 lipca maja w sali konferencyjnej Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Gdańsk – Oddział Stare Pole zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej zorganizował Wojewódzką Konferencję nt: ,,Rekultywacyjne wapnowanie gleb w Polsce , ze szczególnym uwzględnieniem województwa pomorskiego’’ i ,,Szkody łowieckie w rolnictwie"
Głównym celem konferencji było zwrócenie uwagi rolników na znaczenie wapnowania gleb oraz przedstawienie narastającego problemu szkód łowieckich na gruntach rolnych i uświadomienie konieczności zmian w prawodawstwie polskim w zakresie rozwiązań związanych z odszkodowaniami w kwestii szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną i chronioną.
W obradach , które prowadził Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej aktywnie uczestniczyli nie tylko rolnicy z terenu całego województwa pomorskiego oraz instytucji i firm okołorolniczych.
Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi reprezentował sekretarz stanu Kazimierz Plocke, a zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych Andrzej Górczyński, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego
Konferencja podzielona była na dwie części . W pierwszej problem szkód łowieckich w rolnictwie przedstawił Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.
W swoim wystąpieniu Włodarz podkreślił , że coraz więcej gospodarstw rolnych uznaje szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta jako ważny czynnik ograniczający swobodę podejmowania decyzji i wpływający na wielkość i opłacalność produkcji. W niektórych przypadkach szkód, zwłaszcza w gospodarstwach z dużą ilością użytków zielonych , można mówić nawet o zagrożeniu bytu ekonomicznego gospodarstwa.
Obowiązujące zaś obecnie ,,Prawo Łowieckie’’ oraz ustawy o ochronie przyrody i ochronie zwierząt , uniemożliwiają uzyskanie godziwego odszkodowania za szkody, a postępowanie sądowe w sprawach szkód jest uciążliwe i długotrwałe.
Dlatego konieczne jest wprowadzenie zmian, w przestarzałym i niepraktycznym już w wielu kwestiach ,,Prawie Łowieckim’’.
Szkoda tylko, że innego zdania byli obecni na sali przedstawiciele kół łowieckich, których zdaniem dążenie do zmian legislacyjnych jest zamachem izb rolniczych na obowiązujące obecnie ,,Prawo Łowieckie’’.
Natomiast druga cześć obrad poświecona była rekultywacyjnemu wapnowaniu gleb w Polsce ze szczególnym uwzględnienim województwa pomorskiego. Wykład n a ten temat przedstawił doc. dr hab. Tomasz Stuczyński z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
.
9679530
1