Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bliższa droga z pola do stołu

26 czerwca 2012
Na temat współpracy producentów żywności z restauratorami, towarzyszącym temu barierom oraz możliwościom dyskutowano  w Tokarni (woj. świętokrzyskie) podczas   wojewódzkiego finału XII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów Okazało się, że realizowaniu krótkich łańcuchów dostaw żywności – czyli form sprzedaży produktów w sposób bezpośredni lub z minimalną liczbą pośredników – towarzyszy wiele barier.

Krótkie łańcuchy dostaw żywności są rozwiązaniem, które przynosi korzyści zarówno producentom, jak i restauratorom. Są one również atrakcyjne dla konsumentów, którzy dzięki nim mogą kupować świeże i wartościowe produkty. Uczestnicy spotkania w Tokarni podkreślali jednak, że w praktyce nie są one rozwiązaniem łatwym do zastosowania. Restauratorom zależy na towarach gotowych do użytku i posiadających gwarancję, że były one właściwie przechowywane i transportowane. Z tego powodu podstawowym źródłem ich zaopatrzenia są supermarkety, gdzie mogą zrobić szybkie zakupy w niskiej cenie.  

Inny problem, wskazany podczas spotkania, to w większości restauracji rzadko ulegające zmianie menu i brak w ofercie kuchni sezonowej. Z tego powodu wiele produktów nie ma rynku zbytu. Ważne jest zatem, aby prowadzić działania integrujące, które będą się przyczyniać do nawiązywania kontaktów między producentami a restauratorami oraz do popularyzacji lokalnych produktów wysokiej jakości. Przykładem tego typu działań jest działalność Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego, do której należy 55 podmiotów – producentów, restauracji i sklepów, związanych z produktami tradycyjnymi i lokalnymi.

– Niezwykle ważne jest uświadamianie producentów i restauratorów, jak wiele korzyści może przynieść ich współpraca. Jest ona bowiem wartościowa nie tylko dla nich, ale dla nas wszystkich – konsumentów, którzy poszukują świeżych i dobrej jakości produktów – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – Mamy nadzieję, że kolejne spotkania zaplanowane na ten rok spowodują, że krótkie łańcuchy dostaw żywności będą działać coraz lepiej – dodaje.


Organizatorzy zapraszają też na kolejne spotkania producentów i konsumentów, zaplanowane podczas kolejnych finałów regionalnych w poszczególnych województwach:

15 lipca – Janowiec, woj. lubelskie
21 lipca – Szczecin, woj. zachodniopomorskie
28 lipca – Lesko, woj. podkarpackie
1 sierpnia – Białystok, woj. podlaskie
5 sierpnia – Bierkowice , woj. opolskie
9 sierpnia – Poznań, woj. wielkopolskie
25 sierpnia – Wrocław, woj. dolnośląskie
26 sierpnia – Chorzów, woj. śląskie
26 sierpnia – Ochla, woj. lubuskie
9 września – Nawojowa, woj. małopolskie
30 września – Poświętne, woj. Mazowieckie



POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę