Na nic się zdały protesty środowisk rolniczych w większości krajow europejskich. Niemiecka szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, w dniu 6 grudnia 2024 na szczycie krajów zrzeszonych w MERCOSUR podpisała wspolne oświedczenie z szefami Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju o zakończeniu negocjacji Umowy Stowarzyszeniowej.
Oznacza to, że praktycznie pozostaje jedynie techniczne przygotowanie do przeglądu prawnego i tłumaczenia treści umowy pomiędzy MERCOSUR a Unią Europejską. Działania Komisji Europejskiej są skierowane na ratowanie niemieskiej gospdarki, która notuje gigantyczny spadek zamówień zwłaszcza w przemyśle ciężkim i samochodowym. Niemieckie fabryki potrzebują kolejnego rynku zbytu a umowa pomiędzy MERCOSUR a Unią Europejską ma im to zapewnić.
Tak więc zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami ekspertów, Ursula von der Leyen dopięła swego i kosztem europejskich rolników i producentów żywności rzuca koło ratunkowe dla niemieckie gospodarki. Wbrew logice i wielu głosom niezależnych organizacji które wyliczały, że przedmiotowa umowa, chwieje bezpieczeństwem żywnościowym całej Unii Europejskiej. Producenci europejscy żywności jeszcze nie uporali się z otwartymi granicami dla ukraińskich towarów, a już na horyzoncie pojawia się kolejne wyzwanie jakim niewątpliwie będzie otwarcie granic dla importu płodów rolnych z MERCOSUR.
ZDRADA interesów europejskich rolników przez Ursulę von der Leyen! To najczęstrzy komentarz polskich i europejskich środowisk rolniczych.
Strony piątkowego porozumienia wydały wspólne oświadczenie w tej sprawie.
Deklaracja państw-sygnatariuszy MERCOSUR-u – Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju – oraz Komisji Europejskiej w sprawie zakończenia negocjacji w sprawie układu o stowarzyszeniu .
Państwa-Sygnatariusze MERCOSUR-u – Republika Argentyńska, Federacyjna Republika Brazylii, Republika Paragwaju i Wschodnia Republika Urugwaju – oraz Komisja Europejska ogłosiły na 65. szczycie MERCOSUR (Montevideo, 6 grudnia) ogłasają zakończenie negocjacji w sprawie układu o stowarzyszeniu między tymi dwoma regionami, po ponad dwudziestu latach negocjacji.
Biorąc pod uwagę postępy poczynione w ostatnich dziesięcioleciach do czerwca 2019 r., MERCOSUR i Komisja Europejska od 2023 r. są zaangażowane w intensywny proces negocjacji w celu dostosowania umowy do wyzwań stojących na szczeblu krajowym, regionalnym i globalnym. W ciągu ostatnich dwóch lat obie strony wzięły udział m.in. w siedmiu rundach negocjacji i zobowiązały się do dokonania przeglądu istotnych kwestii.
W świetle postępów poczynionych od 2023 r. umowa stowarzyszeniowa między MERCOSUR a Unią Europejską jest gotowa do przeglądu prawnego i tłumaczenia. Oba bloki są zdeterminowane, by prowadzić te działania w najbliższych miesiącach, z myślą o podpisaniu ostatecznego porozumienia w niedalekiej przyszłości.
– Dzisiejszy dzień stanowi prawdziwie historyczny kamień milowy – powiedziała von der Leyen po dwudniowym szczycie w Montevideo.
– W coraz bardziej konfrontacyjnie nastawionym świecie wysyłamy jasny i mocny komunikat, że to porozumienie jest nie tylko szansą gospodarczą, ale i polityczną koniecznością – stwierdziła szefowa Komisji Europejskiej.
– Wierzymy, że otwartość i współpraca są prawdziwymi motorami wzrostu i dobrobytu – dodała der Leyen.
Zwracając uwagę na zawiłości negocjacji, Lacalle Pou ocenił, że umowa „nie będzie magicznym rozwiązaniem”, jeśli chodzi o handel między UE a Mercosurem. Dodał jednak, że „działania będą stopniowe, ale pewne”.
oprac Marek Kozak ppr.pl