Tajlandzka firma CP Foods wznawia eksport mięsa drobiowego do Arabii Saudyjskiej po przywróceniu pełnych stosunków dyplomatycznych między Bangkokiem a Rijadem. Arabia Saudyjska zniosła zakaz importu mięsa kurcząt z Tajlandii po 18 latach.
Pięć zakładów przetwórstwa Charoen Pokphand Foods Public Company Limited (CP Foods) uzyskało certyfikat halal od saudyjskich władz. W sumie z Tajlandii dopuszczonych do wywozu zostało 11 zakładów. Pierwsza partia towaru do Rijadu miała zostać wysłana jeszcze w marcu tego roku. Arabia Saudyjska jest państwem o dużym potencjale pod względem zapotrzebowania na żywność z importu.
Jeśli chodzi o mięso drobiowe, to jest jednym z największych importerów na świecie. W Arabii Saudyjskiej konsumuje się 45 kilogramów mięsa z kurczaka na osobę rocznie, co daje 1,5 mln ton rocznie całkowitego zapotrzebowania w kraju. Dostawy zagraniczne sięgają blisko 600 tys. ton mięsa w skali roku.
Należy także mieć na uwadze, że Saudyjczycy odgrywają istotną rolę handlową w obszarze Zatoki Perskiej. Dlatego tajlandzkie firmy upatrują na tym rynku dla siebie dużych szans biznesowych. Wcześniej, zanim wprowadzono zakaz w 2004 roku, firma CP Foods była największym tajskim eksporterem kurczaków do Arabii Saudyjskiej.
Produkty z kurczaka firmy CP Foods trafiają do krajów na całym świecie. Kluczowymi kierunkami eksportowymi są między innymi: Japonia, Wielka Brytania i Unia Europejska.
KIPDiP