Tajlandia handluje już na saudyjskim rynku

4 maja 2022
Tajlandia handluje już na saudyjskim rynku

Firma CPF z Tajlandii wysłała już pierwsze produkty z kurczaka do Arabii Saudyjskiej. Stało się to możliwe dzięki zniesieniu obowiązującego przez 18 lat zakazu eksportu mięsa drobiowego i jaj z Tajlandii na rynek Królestwa.

Przywrócenie stosunków pomiędzy Bangkokiem a Rijadem pozwoliło na zrobienie istotnego postępu w handlu na Bliskim Wschodzie. Pięć zakładów przetwórstwa Charoen Pokphand Foods Public Company Limited (CP Foods) uzyskało certyfikat halal od saudyjskich władz. W sumie z Tajlandii dopuszczonych do wywozu zostało 11 zakładów.

Wcześniej, zanim wprowadzono zakaz w 2004 roku, firma CP Foods była największym tajskim eksporterem kurczaków do Arabii Saudyjskiej. Do tej pory Arabia Saudyjska importowała 75 proc. mięsa z kurczaków z Brazylii a pozostałe zapotrzebowanie uzupełniała w dużym stopniu dostawami z Ukrainy i z Francji.

Minister ds. handlu z Tajlandii oświadczył, że teraz Arabia Saudyjska stanie się głównym rynkiem eksportowym dla tajlandzkich kurczaków. W roku 2021 sprzedaż eksportowa mięsa kurcząt z Tajlandii wyniosła 900,0 tys. ton. Szacuje się, że w 2022 oku wolumen eksportu zwiększy się do 980,0 tys. ton.

Arabia Saudyjska jest państwem o dużym potencjale pod względem zapotrzebowania na żywność z importu. Jeśli  chodzi o mięso drobiowe, to jest jednym z największych importerów na świecie. W Arabii Saudyjskiej konsumuje się 45 kilogramów mięsa z kurczaka na osobę rocznie, co daje 1,5 mln ton rocznie całkowitego zapotrzebowania w kraju.

Dostawy zagraniczne sięgają blisko 600 tys. ton mięsa w skali roku. Należy także mieć na uwadze, że Saudyjczycy odgrywają istotną rolę handlową w obszarze Zatoki Perskiej.

 


 

KIPDiP


POWIĄZANE

COPA I COGECA PRZEDSTAWIŁA STANOWISKO WSTĘPNE NA TEMAT ZAKAZU STOSOWANIA PLASTIK...

„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która...

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” opublikowało listę najważ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę