Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szykuje się gorący tydzień

16 stycznia 2023
Szykuje się gorący tydzień

Zeszły tydzień obfitował w różnego rodzaju wydarzeniami związanymi z niezadowoleniem rolników, które spowodowane jest trudną sytuacją ekonomiczną gospodarstw rolnych. Sytuacja na rynkach zbóż, kukurydzy, trzody chlewnej stała się tak dramatyczna, że poszczególne związki, federacje i organizacje branżowe, samorząd rolniczy zwracały się w różnych formach do ministerstwa rolnictwa o interwencje i energiczne działania, aby sytuacje kryzysowe zażegnać. Ponadto zapowiedziano strajki, protesty i blokady dróg.

Najliczniejsza i wydaje się najsilniejsza grupa związków zawodowych skupiona wokół NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ zażądała spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, zapowiadając jednocześnie ogólnopolską akcję protestacyjną na 17 stycznia 2023r.

Przypomnijmy.  NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych (Solidarność RI), Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) Związek Zawodowy Rolników KORONA (ZZR KORONA) domagały się spotkania z Premierem Mateuszem Morawickim i poczynienia uzgodnień w zakresie rolniczych postulatów związanych przede wszystkim z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną polskich rolników, którzy zajmują się produkcją roślinną i produkcją trzody chlewnej.
Jeżeli tak by się nie stało, to na dzień 17 stycznia 2022 r. związkowcy zapowiadali protest polegający na przejazdach traktorów i blokadach punktów granicznych. Protest mógł zostać odwołany, jeżeli w międzyczasie nastąpiłoby spotkanie z premierem i zostałyby zawarte konkretne ustalenia, które będą realizowały związkowe postulaty i znajdą drogę do wyjścia z kryzysu. (czytaj: https://www.ppr.pl/wiadomosci/szybka-reakcja-premiera-morawieckiego).
https://www.ppr.pl/wiadomosci/styczen-2023-moze-byc-kumulacja-rolniczych-protestow

Premier Mateusz Morawiecki zareagował bardzo szybko i zaprosił organizacje związkowe do KPRM, aby wspólnie z V-ce Premierem i Ministrem Rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem spróbować znaleźć drogę wyjścia z tej bardzo trudnej sytuacji. Spotkanie zakończyło się konkretnymi ustaleniami, ale pogotowie strajkowe zostało podtrzymane (czytaj https://www.ppr.pl/wiadomosci/nszz-ri-solidarnosc-pogotowie-strajkowe-jest-potrzymane) ponieważ rolników interesowały konkretne posunięcia rządu i resortu rolnictwa, które w niedługiej perspektywie byłyby wdrożone co pozwoliłoby z kolej poprawić sytuację w rolnictwie.
Już na drugi dzień Minister Rolnictwa - Henryk Kowalczyk przedstawił organizacjom związkowym na piśmie działania, które zamierzą podjąć i w jaki sposób realizować ustalenia poczynione w KPRM (czytaj https://www.ppr.pl/wiadomosci/henryk-kowalczyk-vce-premier-i-minister-rolnictwa-dotrzymal-slowa)

Zapowiedziane jest kolejne spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa w którym z przedstawicielami resortu wezmą udział zainteresowane strony: NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych (Solidarność RI), Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) Związek Zawodowy Rolników KORONA (ZZR KORONA)

W swoich postulatach nie ustaje samorząd rolniczy. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca się do resortu rolnictwa o interwencje i wskazuje, jak można rozwiązać problem, m innymi postulując o uruchomienie interwencyjnego skupu kukurydzy (czytaj: https://www.ppr.pl/wiadomosci/izby-rolnicze-postuluja-o-interwencyjny-skupu-kukurydzy). Należy podkreślić, że w ostatnim czasie Izby Rolnicze wykazują dużą aktywność w poszukiwaniu dróg wyjścia z trudnej sytuacji rolników, a MRiRW jest pod ciągłą presją otrzymywanych pism, wnioskujących o interwencję resortu.

Na tej kryzysowej i trudnej sytuacji w rolnictwie, próbują zaistnieć i zbijać kapitał poszczególne partie polityczne.
I tak Dorota Niedziela z Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska zwołała konferencję prasową w której twierdziła, że rząd oszukuje rolników na ich emeryturach.
Z kolei Posłanka Magdalena Łośko (KO) złożyła interpelacje poselską w sprawie kryzysu na rynku zbóż i jego eksportu.
Dodatkowo Agrounia, na 17 stycznia zapowiedziała ogólnopolskie strajki i protesty, zarzucając jednocześnie mediom komercyjnym że dały się nabrać na retorykę rządu i TVP.” Agrounia apeluje do TVN24, Polsat NEWS, RMF FM, Radia ZET, TOK FM, Gazety Wyborczej i wszystkich mediów deklarujących się jako niezależne o pokazywanie problemów polskiej wsi.”- czytamy w komunikacie partii.

Tak więc, ten tydzień 16-22 stycznia 2023 roku będzie bardzo gorący pod względem wydarzeń o czym na pewno będziemy informować w ppr.pl.
Zapraszamy serdecznie.

oprac. e-mk. fot. ppr.pl


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę