Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podstawowych aktów wspólnej polityki rolnej (WPR). Niniejszy przegląd stanowi odpowiedź na obawy zgłaszane przez rolników w ostatnich miesiącach i uwzględnia wpływ wydarzeń geopolitycznych , takich jak konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz ekstremalne zjawiska pogodowe.
Ten ukierunkowany przegląd wspólnej polityki rolnej jest konkretnym wynikiem naszych wysiłków na rzecz ograniczenia biurokracji i zapewnienia rolnikom uproszczeń. Przyjęcie następuje zaledwie dwa miesiące po przedstawieniu wniosku przez Komisję. To wyraźnie pokazuje, że wywiązujemy się z obietnic złożonych europejskim rolnikom- powiedział David Clarinval, belgijski wicepremier i minister ds. osób samozatrudnionych, MŚP i rolnictwa, reform instytucjonalnych i odnowy demokratycznej
Przegląd dotyczy niektórych elementów rozporządzenia w sprawie planów strategicznych WPR oraz rozporządzenia w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej ( „rozporządzenie horyzontalne” ). Stanowi odpowiedź na problemy, jakie pojawiły się w pierwszym roku wdrażania nowej WPR.
Zaktualizowane przepisy zapewniają uproszczenie, zmniejszają obciążenie administracyjne i zapewniają większą elastyczność w zakresie zgodności z określonymi warunkami środowiskowymi, zapewniając jednocześnie rolnikom przewidywalne ramy .
W tekście zachowano odpowiednią równowagę między potrzebą utrzymania ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju zawartych w obecnej WPR a zapewnieniem skutecznego i szybkiego rozwiązywania problemów rolników.
Ustawę podpiszą teraz przedstawiciele Rady i Parlamentu Europejskiego. Zostanie ono następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu, czyli do końca maja.
Rolnicy będą mogli z mocą wsteczną stosować niektóre nowe zasady związane z uwarunkowaniami środowiskowymi w roku składania wniosków 2024 .
Na posiedzeniu w dniu 26 lutego 2024 r. Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa potwierdziła swoją wolę polityczną skutecznego reagowania na obawy zgłaszane przez rolników i wezwała Komisję do przedstawienia wniosku w sprawie ukierunkowanej zmiany rozporządzeń WPR.
15 marca 2024 r. Komisja (komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski) opublikowała swój wniosek.
Parlament Europejski zgodził się rozpatrzyć tę sprawę w ramach „pilnej procedury” i 24 kwietnia 2024 r. zgodził się zatwierdzić pakiet uproszczeń WPR.
Niezwykle krótki czas między opublikowaniem wniosku przez Komisję a jego dzisiejszym formalnym przyjęciem przez Radę odzwierciedla zaangażowanie trzech instytucji w szybkie zajęcie się sytuacją, z którą borykają się obecnie europejscy rolnicy.
oprac, e-red, ppr.pl; źródło: consilium.europa.eu/