Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szakal złocisty dziesiątkuje zwierzęta dzikie i hodowlane na Węgrzech

18 lipca 2016
Szakal złocisty dziesiątkuje zwierzęta dzikie i hodowlane na Węgrzech
PAP/EPA / BAVARIAN FOREST NATIONAL PARK

Szakale złociste, które rozmnożyły się na południu Węgier, powodują miliardowe straty, gdyż zabijają zwierzęta leśne oraz hodowlane – poinformował dziennik "Magyar Hirlap".

Jeszcze w 1989 r. szakal złocisty był uważany na Węgrzech za gatunek wymarły; ale z powodu wojen na terenie byłej Jugosławii w latach 90. ponownie pojawił się na południu kraju, a teraz można go spotkać już na prawie całym obszarze Węgier – powiedział wiceprzewodniczący Węgierskiego Stowarzyszenia Hodowców Owiec i Kóz Pal Juhasz.

Zwierzęta te polują głównie na gryzonie i małe zwierzęta leśne, ale także na cielęta daniela, jelenia i sarny; ich ofiarą padają również młode dziki, a nawet cielne łanie.

Zdaniem Juhasza problem szakali złocistych dotyka około jednej trzeciej spośród 8 tys. węgierskich hodowców owiec. Co roku szakale zabijają około 10 tys. jagniąt, co oznacza straty w wysokości prawie 200 mln Ft (2,8 mln zł).

Jak zaznaczył Juhasz, w okresie wiosennym stado owiec liczące 300 osobników może wraz z jagniętami zwiększyć się do 600-660 sztuk, a ogrodzenia pastwisk czy letnich zagród nie zapewniają ochrony przed atakującymi w sforze szakalami złocistymi.

Według hodowców owiec ich sytuację ułatwiłyby zmiany w ustawodawstwie, bo o ile obecnie, gdy dzikie zwierzęta spowodują szkodę np. na plantacji kukurydzy, to jej właścicielowi przysługuje odszkodowanie, to jeśli szakal złocisty porwie 5-6 jagniąt, hodowca nie może liczyć na rekompensatę finansową.

Juhasz dodał, że niemal tyle samo strat co szakale złociste powodują hodowcom dzikie psy, ale i tak największe szkody przynoszą zwykłe kradzieże. Cena dorosłej owcy zarodowej wynosi 35-100 tys. ft (450-1400 zł) i nie są rzadkością straty z tytułu kradzieży sięgające 200-300 tys. ft.

Prezes komisji ochrony dzikich zwierząt w Węgierskiej Krajowej Izbie Łowieckiej Gyula Varga oszacował, że szakal złocisty powoduje też miliardowe straty w pogłowiu dzikich zwierząt. Jak podkreślił, według cen w księdze łowieckiej cielę daniela czy jelenia jest warte 100 tys. ft (1400 zł), a sarnię i warchlak – 50 tys. (700 zł).

Varga zaznaczył, że szakal złocisty to inteligentne i ostrożne zwierzę, które przemieszcza się w sforach. Nie ma ono na Węgrzech naturalnego wroga, a tam, gdzie się pojawia, spada populacja lisów.

Jak dodał, o ile na początku lat 90. w ogóle nie polowano na szakale złociste, to w 2013 r. zastrzelono już na Węgrzech 1 813 sztuk.

Według Vargi za kilka dni z inicjatywy Izby zacznie się w komitacie (województwie) Somogy na południowym zachodzie Węgier tygodniowy program przerzedzania populacji szakala złocistego, lisa i gawrona. Myśliwi i stowarzyszenia łowieckie, które osiągną najlepsze wyniki, mogą liczyć na nagrody – oznajmił Varga.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


POWIĄZANE

Rada i Parlament Europejski osiągnęły dziś porozumienie w sprawie rocznego budże...

Pakt konkurencyjności przedstawiony przez prezydencję węgierską, Deklaracja Buda...

Tokio jest gotowe do wdrożenia długo oczekiwanego pakietu stymulacyjnego, który ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę