Odgłosy wydawane przez świnie domowe różnią się w zależności od ich cech osobowości i poczucia dobrostanu – przekonują badacze z Wielkiej Brytanii, publikując swoje badanie na łamach „Royal Society Open Science”.
Świnie o typie osobowości proaktywnej, czyli zwierzęta ciekawe świata, chętne do działania chrząkają częściej niż świnie o typie osobowości reaktywnej – osobniki bierne, bojaźliwe i zdające się na czynniki zewnętrzne.
Charakterystyczne dźwięki częściej wydają też zwierzęta (ale tylko samce), które żyją w urozmaiconych, komfortowych warunkach niż te, które przebywają na co dzień w słabo wyposażonych zagrodach.
Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Lincolna i Uniwersytetu Królowej w Belfaście, którzy obserwowali zachowanie 72 młodych świń domowych uczestniczących w przygotowanym przez nich eksperymencie.
Badacze usytuowali część zwierząt w przestronnych, wyłożonych sianem zagrodach, a resztę w zagrodach mniejszych, z betonową podłogą. Wszystkie świnie poddali też badaniu osobowości. W tym celu umieszczali je na trzy minuty w odosobnieniu (izolacja społeczna) i na pięć minut w zagrodzie, w której znajdowało się duże, białe wiadro oraz pachołek drogowy (reakcja na nowy bodziec). Ćwiczenie przeprowadzali ponownie po upływie dwóch tygodni, by potwierdzić stałość w zachowaniu zwierząt.
„Celem naszego badania było sprawdzenie, jakie czynniki wpływają na wokalizacje u świń, a co za tym idzie, jakie informacje zwierzęta przekazują sobie nawzajem” – komentuje koordynatorka badania (DOI: 10.1098/rsos.160178) Mary Friel.
(PAP)