Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześniem, osiągając poziom 127,4 pkt. To najwyższy poziom od kwietnia 2023 r. Choć w porównaniu ze szczytową wartością z marca 2022 r. (160,2 pkt) wskaźnik jest obecnie o 20,5% niższy.
Największy wzrost w październiku wykazały ceny olejów roślinnych – 7,3%.
"Międzynarodowe ceny oleju palmowego wzrosły w październiku piąty miesiąc z rzędu, głównie z powodu obaw o niższą niż wcześniej oczekiwano produkcję w głównych krajach produkujących w Azji Południowo-Wschodniej. Międzynarodowe ceny oleju słonecznikowego i rzepakowego również nadal rosły, głównie ze względu na perspektywy niższych dostaw w sezonie 2024-2025" – podała FAO.
W ciągu miesiąca ceny produktów mlecznych wzrosły o 1,9 proc., cukru o 2,6 proc.
Ceny zbóż wzrosły w październiku o 0,8%. Jednocześnie indeks cen zbóż FAO w październiku 2024 r. jest nadal o 8,3% niższy niż w październiku 2023 r.
Motorem wzrostu cen w październiku były pszenica (ze względu na obawy o stan upraw ozimych w Rosji, Europie i Stanach Zjednoczonych), jęczmień i kukurydza (ze względu na wysoki popyt). Ceny ryżu spadły jednak o 5,6% w związku ze zniesieniem przez Indie ograniczeń eksportowych.
Indeks cen mięsa spadł w październiku o 0,3%. Wieprzowina i mięso drobiowe podrożały, ceny jagnięciny pozostały stabilne, ale wołowina nieznacznie wzrosła ze względu na zwiększony popyt.
Należy zauważyć, że w Kazachstanie ceny pszenicy pozostają niskie ze względu na wysokie zbiory. 5 listopada na giełdzie ETS (Euroazjatycki System Obrotu) zawarto umowę na sprzedaż 350 ton pszenicy pozaklasowej (gluten 18-25%). Cena za tonę wynosiła 73 404 tenge (bez VAT) pod warunkiem dostawy przez DAP Saryagash (czyli cena ta obejmuje dostawę wagonem do granicy kazachsko-uzbeckiej).
oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: FAO