Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Świadectwo energetyczne - kiedy jest obowiązkowe i jak uniknąć kary

11 września 2024
Świadectwo energetyczne - kiedy jest obowiązkowe i jak uniknąć kary

Świadectwo energetyczne budynku to dokument, który potrzebujesz przede wszystkim wtedy, kiedy potrzebujesz precyzyjnie określić zapotrzebowanie na energię danego budynku lub lokalu. W praktyce obowiązek posiadania świadectwa energetycznego wynika zarówno z Prawa Unijnego, jak i regulacji wewnątrzkrajowych. Zobacz, jakie przepisy obowiązują w Polsce i kiedy powinieneś mieć legalnie wystawione świadectwo energetyczne budynku.

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego w Polsce – od kiedy obowiązuje?

W Polsce już od 28 kwietnia 2023 roku właściciele nieruchomości, którzy chcą zrealizować transakcję sprzedaży lub wystawić nieruchomość na wynajem muszą mieć aktualne świadectwo energetyczne. To tzw. certyfikat energetyczny, który jest potwierdzeniem zapotrzebowania lokalu lub budynku na energię.

Świadectwo energetyczne

Jeśli zamierzasz sprzedać mieszkanie albo wynająć lokal użytkowy, koniecznie zamów legalny certyfikat energetyczny: https://www.certyfikato.com/certyfikat-energetyczny. Dzięki temu nie narazisz się na kary finansowe i konsekwencje prawne za brak dokumentu.

Świadectwo energetyczne jest podstawowym dokumentem, który ocenia efektywność energetyczną budynku na podstawie zużycia energii potrzebnej m.in. do ogrzewania, wentylacji, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. 

Co zawiera i jak długo ważne jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne budynku to dokument, który jest prawne wymagany m.in. przy transakcjach sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Zawarte w nim informacje to przede wszystkim:

  • Dane identyfikacyjne budynku – adres, rok budowy, typ budynku.
  • Charakterystyka techniczna – opis konstrukcji budynku wraz z informacjami o użytych materiałach budowlanych i izolacji.
  • Zużycie energii – całkowite roczne zużycie energii na potrzeby ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i ciepłej wody, wyrażone w kWh na m2.
  • Klasyfikacja energetyczna – ocena efektywności energetycznej budynku, zazwyczaj przedstawiona w skali od A+ do G.
  • Rekomendacje dotyczące poprawy efektywności energetycznej – sugestie zmian lub modernizacji, które mogą przyczynić się do obniżenia zużycia energii.

Legalnie wystawione świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od daty jego wydania. Jeśli w budynku zostaną wprowadzone jakiekolwiek istotne zmiany wpływające na zmiany zapotrzebowania energetycznego np.  termomodernizacja, wtedy konieczne jest zaktualizowanie audytu energetycznego i ponowne wydanie dokumentu.

Jakie są kary za brak aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku?

Aktualne przepisy w Polsce przewidują, że brak wymaganego certyfikatu energetycznego jest zagrożony karą grzywny sięgającą nawet do 5000 złotych. Kiedy dokumentacja nie zostanie dostarczona np. w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży lokalu, wtedy osoba wynajmująca ma prawo odstąpić od umowy na piśmie.

Warto dodać, że kontrole świadectw energetycznych, ich ważności oraz legalności są przeprowadzane przez nadzór budowlany. Warto też dodać, że oprócz aktualnego świadectwa właściciel nieruchomości musi przeprowadzać cykliczne kontrole kotłów grzewczych np. gazowych i olejowych co 2 lata, a na paliwo stałe raz na 5 lat.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę