Świadectwo energetyczne budynku to dokument, który potrzebujesz przede wszystkim wtedy, kiedy potrzebujesz precyzyjnie określić zapotrzebowanie na energię danego budynku lub lokalu. W praktyce obowiązek posiadania świadectwa energetycznego wynika zarówno z Prawa Unijnego, jak i regulacji wewnątrzkrajowych. Zobacz, jakie przepisy obowiązują w Polsce i kiedy powinieneś mieć legalnie wystawione świadectwo energetyczne budynku.
W Polsce już od 28 kwietnia 2023 roku właściciele nieruchomości, którzy chcą zrealizować transakcję sprzedaży lub wystawić nieruchomość na wynajem muszą mieć aktualne świadectwo energetyczne. To tzw. certyfikat energetyczny, który jest potwierdzeniem zapotrzebowania lokalu lub budynku na energię.
Jeśli zamierzasz sprzedać mieszkanie albo wynająć lokal użytkowy, koniecznie zamów legalny certyfikat energetyczny: https://www.certyfikato.com/certyfikat-energetyczny. Dzięki temu nie narazisz się na kary finansowe i konsekwencje prawne za brak dokumentu.
Świadectwo energetyczne jest podstawowym dokumentem, który ocenia efektywność energetyczną budynku na podstawie zużycia energii potrzebnej m.in. do ogrzewania, wentylacji, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia.
Świadectwo energetyczne budynku to dokument, który jest prawne wymagany m.in. przy transakcjach sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Zawarte w nim informacje to przede wszystkim:
Legalnie wystawione świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od daty jego wydania. Jeśli w budynku zostaną wprowadzone jakiekolwiek istotne zmiany wpływające na zmiany zapotrzebowania energetycznego np. termomodernizacja, wtedy konieczne jest zaktualizowanie audytu energetycznego i ponowne wydanie dokumentu.
Aktualne przepisy w Polsce przewidują, że brak wymaganego certyfikatu energetycznego jest zagrożony karą grzywny sięgającą nawet do 5000 złotych. Kiedy dokumentacja nie zostanie dostarczona np. w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży lokalu, wtedy osoba wynajmująca ma prawo odstąpić od umowy na piśmie.
Warto dodać, że kontrole świadectw energetycznych, ich ważności oraz legalności są przeprowadzane przez nadzór budowlany. Warto też dodać, że oprócz aktualnego świadectwa właściciel nieruchomości musi przeprowadzać cykliczne kontrole kotłów grzewczych np. gazowych i olejowych co 2 lata, a na paliwo stałe raz na 5 lat.
oprac, e-red, ppr.pl