Skąd bierze się stres oksydacyjny?
Stres oksydacyjny to nic innego jak zakłócenie równowagi pomiędzy ilością wolnych rodników i antyoksydantów w naszym organizmie. Kluczem tutaj jest właśnie „zaburzenie równowagi”, dochodzi do niego, gdy po prostu jest za dużo wolnych rodników i nasz wewnętrzny system antyoksydacyjny sobie z nimi już nie radzi.
Tak naprawdę, o ile ich ilość jest w normie, to wolne rodniki nie są dla nas bardzo groźne. Powstają podczas procesów oddychania komórkowego i pełnią kilka ważnych i pozytywnych ról w organizmie. Wolne rodniki bowiem ułatwiają usuwanie z organizmu substancji toksycznych oraz wspierają układ immunologiczny w walce z bakteriami i wirusami. Problem jak zawsze tkwi w nadmiarze. Poza tym mamy duży udział w tym, że w naszym organizmie namnażają się wolne rodniki.
Na nadmiar wolnych rodników wpływa:
życie w ciągłym stresie,
zanieczyszczone środowisko (smog),
intensywne opalanie się (promieniowanie UV),
dym tytoniowy,
niektóre leki (m.in. sterydy, antydepresanty),
zła dieta bogata w przetworzone produkty, smażone potrawy,
intensywna aktywność fizyczna (dlatego osoby uprawiające sport, również muszą zadbać o obecność w diecie antyoksydantów).
Ponadto na zbyt dużą ilość wolnych rodników mają wpływ zaburzenia w pracy naszego wewnętrznego systemu antyoksydacyjnego. Należą tutaj takie związki, jak:
dysmutaza ponadtlenkowa (SOD),
peroksydaza glutationowa,
reduktaza glutationowa.
Jego praca zależy między innymi od obecności związków mineralnych. Dlatego dobrze jest zadbać o obecność w diecie: selenu, manganu, cynku.
Jak działają wolne rodniki?
Wolne rodniki uszkadzają cząsteczki białek, lipidów, kwasów nukleinowych. Co z kolei jest jedną z przyczyn starzenia się organizmu i chorób, takich jak: choroba Alzheimera, Parkinsona, choroby serca, udary, cukrzyca, zaćma, nowotwory. Zanim jednak do tego dojdzie, organizm wysyła nam sygnały.
Wczesne objawy stresu oksydacyjnego:
zmęczenie,
spadek koncentracji, senność,
ból i osłabienie mięśni, ból stawów,
bóle głowy,
problemy z trawieniem,
wysypki skórne, rumień.
Jak walczyć z wolnymi rodnikami?
Odpowiedź jest prosta, po pierwsze trzeba dostarczyć organizmowi antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. Po drugie – ograniczać czynniki ryzyka (m.in. rzucić palenie papierosów, uważać z opalaniem). Ale przede wszystkim – zadbać o zdrową dietę. To warzywa, owoce, oleje roślinne, zielona herbata, ryby są źródłem najsilniejszych antyoksydantów. Dlatego koniecznie muszą stać się podstawą antyoksydacyjnej diety. W sytuacji, gdy dieta jest uboga w powyższe składniki, warto zastanowić się nad suplementacją. Dobrym wyjściem może być suplement diety NoOxi, który ma w swoim składzie komplet silnych antyoksydantów.