europejskie forum rolników 2025

Strajki w Argentynie paraliżują eksport zbóż

24 maja 2021
Strajki w Argentynie paraliżują eksport zbóż

Argentyńskie grupy zawodowe reprezentujące pracowników portowych zapowiadają kolejne strajki w porcie morskim (48-godzinny strajk rozpocznie się o godzinie 00:00 w środę 26 maja) – podaje agencja Reuters.

Argentyński eksport surowców paszowych może zostać po raz kolejny sparaliżowany, podobnie jak miało to miejsce w ostatnich dniach. Powodem protestów jest dotychczasowy brak zgody argentyńskiego rządu na wprowadzenie programu szczepień wśród pracowników portowych.  Według związków zawodowych kadra odpowiedzialna za działalność morską jest jedną z najważniejszych gałęzi argentyńskiej gospodarki i wszyscy pracownicy powinni zostać zaszczepieni.

Należy się spodziewać, że konsekwencje tej sytuacji będą dramatyczne dla przemysłu eksportowego zbóż i surowców białkowych do produkcji pasz. Argentyna jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów surowców wykorzystywanych do produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich.

Kraj ten ma istotny udział w utrzymaniu równowagi w podaży pszenicy, kukurydzy i surowców wysokobiałkowych na całym świecie, w tym w Europie. Protesty wstrzymujące działalność morską mają miejsce w szczycie sezonu eksportowego, bo właśnie teraz plantatorzy zbierają  soję i kukurydzę.

Sytuacja w Argentynie może zostać z niepokojem przyjęta przez branżę drobiarską w Polsce, która od jesieni 2020 roku zmaga się z gwałtownie rosnącymi cenami pasz.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Copa i Cogeca ogłaszają 8. edycjęnagrody za innowacyjność dla kobiet-rolniczekCo...

Prezydent Andrzej Duda udzielił w zeszłym tygodniu obszernego wywiadu TV Trwam. ...

Krzysztof Stanowski pobił rekord. 4 miliony podpisów w cztery dni! Znamy nazwisk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę