Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stanowisko Ministra Środowiska w sprawie wapnowania gleb

8 marca 2019
Stanowisko Ministra Środowiska w sprawie wapnowania gleb

Resort środowiska poinformował, że otrzymuje informacje dotyczące degradacji gleb oraz nakładów niezbędnych do zachowania ich odpowiedniego stanu. Szczególne potrzeby w tym zakresie identyfikowane są w obszarze wapnowania gleb użytkowanych rolniczo (ze względu na ich charakterystykę chemiczną).

Mając na uwadze m.in. pismo Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również wcześniejsze wnioski Krajowej Rady Izb Rolniczych (oraz izb regionalnych) dotyczących wznowienia finansowania zabiegu wapnowania gleb ze środków funduszy ekologicznych, Minister Środowiska przekazał stanowisko w tym zakresie. Jednocześnie poinformował, że podobne apele zostały skierowane (już po udzieleniu tych wyjaśnień) m.in. ze strony Pomorskiej Izby Rolniczej i Izby Rolniczej w Opolu.

Minister przekazał, że w sytuacji, gdy z oceny wojewódzkich funduszy będzie wynikać, że wapnowanie gleb może przyczynić się do polepszenia jakości środowiska, a ponadto udowodnione zostaną środowiskowe przesłanki wykonania takiego zabiegu – nie identyfikuje zasadniczych przeszkód dla wsparcia tego typu przedsięwzięć. Dotyczy to również finansowania tego zabiegu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zaznaczono przy tym, że pomoc taka musi być zgodna z przepisami obowiązującego prawa, w tym nie stać w sprzeczności z zasadą zanieczyszczający płaci, być zabiegiem mającym na celu poprawę jakości środowiska (a nie zabiegiem agrotechnicznym mającym skutkować zwiększeniem efektywności wykorzystania zasobów rolnych). Analiza taka ma szczególne uzasadnienie w sytuacji ograniczonych zasobów finansowych, którymi dysponują instytucje ochrony środowiska oraz konieczności realizacji zadań wynikających wprost z przepisów prawa ochrony środowiska, których niezrealizowanie skutkowałoby niewdrożeniem przez Polskę przepisów prawa Unii Europejskiej.

Pisma Ministra Środowiska >>>

 

krir.pl


POWIĄZANE

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...

Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski przekazał 18.11.2024 pod...

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich supleme...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę