aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spada Indeks cen żywności FAO w sierpniu

12 września 2023
Spada Indeks cen żywności FAO w sierpniu

Międzynarodowe ceny surowców żywnościowych spadły w sierpniu, głównie dzięki podstawowym produktom innym niż ryż i cukier, poinformowała wczoraj Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Indeks cen żywności FAO, który śledzi miesięczne zmiany międzynarodowych cen towarów żywnościowych w handlu światowym, wynosił średnio 121,4 punktu w sierpniu, co oznacza spadek o 2,1 procent w porównaniu z lipcem i aż 24 procent poniżej szczytu z marca 2022 r.

Indeks cen oleju roślinnego FAO spadł w sierpniu o 3,1 procent, częściowo odwracając gwałtowny ruch w górę o 12,1 procent w lipcu. Światowe ceny oleju słonecznikowego spadły o prawie 8 procent w ciągu miesiąca w związku ze słabnącym globalnym popytem importowym i obfitymi ofertami głównych eksporterów. Światowe notowania oleju sojowego spadły z powodu poprawy warunków upraw soi w Stanach Zjednoczonych Ameryki, podczas gdy notowania oleju palmowego spadły umiarkowanie w związku z sezonowo rosnącą produkcją w wiodących krajach produkujących w Azji Południowo-Wschodniej.

Indeks cen zbóż FAO spadł o 0,7 procent od lipca. Międzynarodowe ceny pszenicy spadły w sierpniu o 3,8 procent w związku z wyższymi sezonowymi dostępnościami ze strony kilku wiodących eksporterów, podczas gdy międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych spadły o 3,4 procent w związku z dużymi globalnymi dostawami kukurydzy z rekordowych zbiorów w Brazylii i zbliżającym się rozpoczęciem zbiorów w USA.

W przeciwieństwie do tego, indeks cen ryżu FAO wzrósł o 9,8 procent od lipca, osiągając nominalny poziom od 15 lat, odzwierciedlając zakłócenia w handlu w następstwie zakazu eksportu białego ryżu indyjskiego przez Indie, największego na świecie eksportera ryżu. Niepewność co do czasu obowiązywania zakazu i obawy związane z ograniczeniami eksportowymi spowodowały, że podmioty łańcucha dostaw zatrzymały zapasy, renegocjowały umowy lub zaprzestały składania ofert cenowych, ograniczając w ten sposób większość handlu do małych ilości i wcześniej zawartych sprzedaży.

Indeks cen produktów mlecznych FAO spadł o 4,0 procent w stosunku do lipca, głównie dzięki międzynarodowym notowaniom pełnego mleka w proszku, w obfitej podaży z Oceanii. Spadły również międzynarodowe ceny masła i sera, częściowo z powodu słabej aktywności rynkowej związanej z letnimi wakacjami w Europie.

Indeks cen mięsa FAO spadł o 3,0 procent. Najbardziej spadły światowe ceny owiec, wspierane przez gwałtowny wzrost dostępności eksportu, głównie z Australii i słabszy popyt z Chin. Solidne dostawy spowodowały również spadek cen wieprzowiny, drobiu i wołowiny.

Indeks cen cukru FAO wzrósł o 1,3 proc. w stosunku do lipca, średnio w sierpniu aż o 34,1 proc. więcej niż rok temu. Wzrost ten był spowodowany głównie zwiększonymi obawami dotyczącymi wpływu zjawiska El Niño na uprawy trzciny cukrowej, a także deszczami poniżej średniej w sierpniu i utrzymującymi się suchymi warunkami pogodowymi w Tajlandii. Duże zbiory zbierane obecnie w Brazylii ograniczyły presję na wzrost międzynarodowych notowań cukru, podobnie jak niższe ceny etanolu i osłabienie brazylijskiego reala.

Prognoza globalnej produkcji zbóż wyrówna rekord

z przeszłości FAO opublikowała również nowy raport podaży i popycie na zboże, który przewiduje, że światowa produkcja zbóż w 2023 r. wzrośnie o 0,9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 2 815 mlnbilionów ton, na równi z rekordową produkcją zrealizowaną w 2021 roku.

Podczas gdy globalna produkcja pszenicy ma spaść o 2,6 procent od 2022 r., Przewiduje się, że całkowita produkcja zbóż paszowych wzrośnie o 2,7 procent, a produkcja kukurydzy osiągnie nowy rekord 1 215 milionów ton, wspierany przez silne plony w Brazylii i na Ukrainie.

Pomimo niewielkiej korekty w dół od lipca, światowa produkcja ryżu w sezonie 2023/24 nadal rośnie o 1,1 procent w stosunku do poprzedniego sezonu.

Światowe wykorzystanie zbóż w nadchodzącym sezonie prognozowane jest na poziomie 2 807 mln ton, o 0,8 procent powyżej poziomu 2022/23.

Przewiduje się, że światowe zapasy zbóż na koniec sezonu gospodarczego 2023/24 wyniosą 878 milionów ton, co stanowi roczny wzrost o 2,2 procent, wskazując na światowy stosunek zapasów do wykorzystania zbóż na poziomie 30,5 procent, który FAO uważa za "ogólny komfortowy globalny poziom podaży z perspektywy historycznej".

Przewiduje się, że światowe zapasy ryżu osiągną rekordowy poziom 198,1 mln ton, napędzany przez Indie, które wraz z Chinami mają prawie trzy czwarte tej ilości, podobnie jak w poprzednich sezonach. Zagregowane rezerwy ryżu utrzymywane przez pozostałe kraje kończą rok z drugim z rzędu spadkiem do najniższego poziomu od czterech lat ustalonego na poziomie 51,4 mln ton.

FAO obniżyła prognozę światowego handlu zbożami w sezonie 2023/24 do 466 mln ton, co stanowi spadek o 1,7 proc. w stosunku do poprzedniego sezonu gospodarczego. Przewiduje się, że wolumeny handlu pszenicą i kukurydzą spadną z różnych powodów, w tym spadku eksportu przez Ukrainę z powodu zakłóceń w handlu związanych z trwającą wojną. FAO obniżyła również prognozę światowego handlu ryżem z lipca, biorąc pod uwagę zwiększone ograniczenia eksportowe nałożone przez Indie. Chociaż czas trwania tych ograniczeń i zakres ich stosowania są niepewne, jeśli się przedłużą i jeśli El Niño wywoła ograniczenia produkcyjne u innych azjatyckich eksporterów, mogą one utrzymać przewidywane ożywienie w handlu ryżem w 2024 r. na niskim poziomie.

oprac e-mk, ppr.plna podst źródło: FAO


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę