aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spada Indeks cen żywności FAO w sierpniu

12 września 2023
Spada Indeks cen żywności FAO w sierpniu

Międzynarodowe ceny surowców żywnościowych spadły w sierpniu, głównie dzięki podstawowym produktom innym niż ryż i cukier, poinformowała wczoraj Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Indeks cen żywności FAO, który śledzi miesięczne zmiany międzynarodowych cen towarów żywnościowych w handlu światowym, wynosił średnio 121,4 punktu w sierpniu, co oznacza spadek o 2,1 procent w porównaniu z lipcem i aż 24 procent poniżej szczytu z marca 2022 r.

Indeks cen oleju roślinnego FAO spadł w sierpniu o 3,1 procent, częściowo odwracając gwałtowny ruch w górę o 12,1 procent w lipcu. Światowe ceny oleju słonecznikowego spadły o prawie 8 procent w ciągu miesiąca w związku ze słabnącym globalnym popytem importowym i obfitymi ofertami głównych eksporterów. Światowe notowania oleju sojowego spadły z powodu poprawy warunków upraw soi w Stanach Zjednoczonych Ameryki, podczas gdy notowania oleju palmowego spadły umiarkowanie w związku z sezonowo rosnącą produkcją w wiodących krajach produkujących w Azji Południowo-Wschodniej.

Indeks cen zbóż FAO spadł o 0,7 procent od lipca. Międzynarodowe ceny pszenicy spadły w sierpniu o 3,8 procent w związku z wyższymi sezonowymi dostępnościami ze strony kilku wiodących eksporterów, podczas gdy międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych spadły o 3,4 procent w związku z dużymi globalnymi dostawami kukurydzy z rekordowych zbiorów w Brazylii i zbliżającym się rozpoczęciem zbiorów w USA.

W przeciwieństwie do tego, indeks cen ryżu FAO wzrósł o 9,8 procent od lipca, osiągając nominalny poziom od 15 lat, odzwierciedlając zakłócenia w handlu w następstwie zakazu eksportu białego ryżu indyjskiego przez Indie, największego na świecie eksportera ryżu. Niepewność co do czasu obowiązywania zakazu i obawy związane z ograniczeniami eksportowymi spowodowały, że podmioty łańcucha dostaw zatrzymały zapasy, renegocjowały umowy lub zaprzestały składania ofert cenowych, ograniczając w ten sposób większość handlu do małych ilości i wcześniej zawartych sprzedaży.

Indeks cen produktów mlecznych FAO spadł o 4,0 procent w stosunku do lipca, głównie dzięki międzynarodowym notowaniom pełnego mleka w proszku, w obfitej podaży z Oceanii. Spadły również międzynarodowe ceny masła i sera, częściowo z powodu słabej aktywności rynkowej związanej z letnimi wakacjami w Europie.

Indeks cen mięsa FAO spadł o 3,0 procent. Najbardziej spadły światowe ceny owiec, wspierane przez gwałtowny wzrost dostępności eksportu, głównie z Australii i słabszy popyt z Chin. Solidne dostawy spowodowały również spadek cen wieprzowiny, drobiu i wołowiny.

Indeks cen cukru FAO wzrósł o 1,3 proc. w stosunku do lipca, średnio w sierpniu aż o 34,1 proc. więcej niż rok temu. Wzrost ten był spowodowany głównie zwiększonymi obawami dotyczącymi wpływu zjawiska El Niño na uprawy trzciny cukrowej, a także deszczami poniżej średniej w sierpniu i utrzymującymi się suchymi warunkami pogodowymi w Tajlandii. Duże zbiory zbierane obecnie w Brazylii ograniczyły presję na wzrost międzynarodowych notowań cukru, podobnie jak niższe ceny etanolu i osłabienie brazylijskiego reala.

Prognoza globalnej produkcji zbóż wyrówna rekord

z przeszłości FAO opublikowała również nowy raport podaży i popycie na zboże, który przewiduje, że światowa produkcja zbóż w 2023 r. wzrośnie o 0,9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 2 815 mlnbilionów ton, na równi z rekordową produkcją zrealizowaną w 2021 roku.

Podczas gdy globalna produkcja pszenicy ma spaść o 2,6 procent od 2022 r., Przewiduje się, że całkowita produkcja zbóż paszowych wzrośnie o 2,7 procent, a produkcja kukurydzy osiągnie nowy rekord 1 215 milionów ton, wspierany przez silne plony w Brazylii i na Ukrainie.

Pomimo niewielkiej korekty w dół od lipca, światowa produkcja ryżu w sezonie 2023/24 nadal rośnie o 1,1 procent w stosunku do poprzedniego sezonu.

Światowe wykorzystanie zbóż w nadchodzącym sezonie prognozowane jest na poziomie 2 807 mln ton, o 0,8 procent powyżej poziomu 2022/23.

Przewiduje się, że światowe zapasy zbóż na koniec sezonu gospodarczego 2023/24 wyniosą 878 milionów ton, co stanowi roczny wzrost o 2,2 procent, wskazując na światowy stosunek zapasów do wykorzystania zbóż na poziomie 30,5 procent, który FAO uważa za "ogólny komfortowy globalny poziom podaży z perspektywy historycznej".

Przewiduje się, że światowe zapasy ryżu osiągną rekordowy poziom 198,1 mln ton, napędzany przez Indie, które wraz z Chinami mają prawie trzy czwarte tej ilości, podobnie jak w poprzednich sezonach. Zagregowane rezerwy ryżu utrzymywane przez pozostałe kraje kończą rok z drugim z rzędu spadkiem do najniższego poziomu od czterech lat ustalonego na poziomie 51,4 mln ton.

FAO obniżyła prognozę światowego handlu zbożami w sezonie 2023/24 do 466 mln ton, co stanowi spadek o 1,7 proc. w stosunku do poprzedniego sezonu gospodarczego. Przewiduje się, że wolumeny handlu pszenicą i kukurydzą spadną z różnych powodów, w tym spadku eksportu przez Ukrainę z powodu zakłóceń w handlu związanych z trwającą wojną. FAO obniżyła również prognozę światowego handlu ryżem z lipca, biorąc pod uwagę zwiększone ograniczenia eksportowe nałożone przez Indie. Chociaż czas trwania tych ograniczeń i zakres ich stosowania są niepewne, jeśli się przedłużą i jeśli El Niño wywoła ograniczenia produkcyjne u innych azjatyckich eksporterów, mogą one utrzymać przewidywane ożywienie w handlu ryżem w 2024 r. na niskim poziomie.

oprac e-mk, ppr.plna podst źródło: FAO


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę