Dopiero co ubieraliśmy choinki, a już ich miejsce zastąpiły bazie i żonkile… Święta wielkanocne za pasem, a jeśli w ferworze codziennych obowiązków nie macie czasu pomyśleć, co podać na świątecznym stole, PEKA przychodzi z pomocą i to nie sama, a z prawdziwym Szefem kuchni!
Szef Kuchni Andrzej Gołąbek z restauracji Republika Róż w Poznaniu przeniesie nas w świat smaków i tradycji, przygotowując pyszne potrawy.
Pomocne w świątecznym gotowaniu są też dobrze zorganizowane szafki i systemy kuchenne, dzięki którym wszystko mamy pod ręką. Pracę ułatwią nam również akcesoria kuchenne PEKA, dzięki którym gotowanie stanie się samą przyjemnością i symbolem dobrego spędzania czasu.
Na wielkanocny stół szef kuchni poleca:
Pasztet warzywny, wypełniony bogactwem smaku i aromatu. To idealny wybór na pasztet, który zachwyci Waszych gości niebanalną kompozycją smaków.
Kolejną propozycją są jajka faszerowane, będące prawdziwą ucztą dla podniebienia. Aby zaspokoić nawet najbardziej wymagające gusta, przedstawiamy dwie wersje nadzienia: z awokado oraz z suszonymi pomidorami!
Najpierw pasztet wegetariański:
SKŁADNIKI NA PASZTET:
Marchew 200 g
Seler 100 g
Pietruszka 200 g
Por 200 g
Jajko 2 szt.
Bułka tarta do zagęszczenia ciasta
Gałka muszkatołowa
Kumin
Sól
Pieprz
Papryka słodka
Czerwona soczewica 100 g
Chilli
Imbir
Przygotowanie:
Robienie pasztetu zacznij od starcia na tarce marchewki, selera i pietruszki. Por posiekaj drobno nożem.
Następnie ugotuj soczewicę tak, aby zrobił się z niej kleik. Na 100 g soczewicy wlej 100 ml wody, zachowując proporcje 1:1. Dodaj do niej liść laurowy oraz ziele angielskie.
Warzywa przełóż do miski, a następnie dorzuć rozgotowaną soczewicę. Pamiętaj, by wyciągnąć wszystkie liście laurowe oraz ziele angielskie. Wymieszaj ze sobą dokładnie składniki.
Dodaj kumin, chilli, gałkę muszkatołową, imbir. Wbij jajko oraz dodaj bułkę tartą, żeby otrzymać jednolitą masę.
Foremki wysmaruj masłem lub olejem oraz wyłóż je bułką tartą, tak aby pasztet nie przywarł.
Piekarnik nagrzej do 190 stopni i piecz pasztet około 12 minut.
Bardzo ważne, by pasztet wyłożyć z foremek, gdy jeszcze jest ciepły.
Pasztet możesz delikatnie od góry opalić ogniem. Możesz go podawać np. z musem malinowym oraz z pudrem z zielonego ogórka. Oczywiście sposób podania wedle uznania.
Druga propozycja - jajka faszerowane
SKŁADNIKI FARSZ NR. 1
Jajka 2 szt.
Suszone pomidory 20 g
Szczypiorek 5 g
Awokado
Majonez 1 łyżka
Sól
Pieprz
Bułka tarta
SKŁADNIKI FARSZ NR. 2
Jajka 2 szt.
Awokado 0,5 szt.
Majonez 1 łyżka
Sól
Pieprz
Bułka tarta
Przygotowanie:
Jajka ugotuj na twardo. Następnie delikatnie obtłucz je nożem wokół – ułatwi to przekrojenie ich. Szybkim i zdecydowanym ruchem przetnij jajko na pół – tak, aby nie uszkodzić skorupki, która przyda nam się w późniejszych czynnościach.
Weź małą łyżeczkę i delikatnie wyciągnij jajko ze skorupki, a następnie pokrój w drobną kosteczkę.
Jeśli masz ochotę na farsz z suszonymi pomidorami: Suszone pomidory pokrój w paski. Szczypiorek posiekaj. Jajko, suszone pomidory i szczypiorek wrzuć do miseczki, wszystko wymieszaj i rozgnieć widelcem. Dodaj majonez.
Jeśli wybierasz wersję z awokado: jajko, awokado, majonez wrzuć do miseczki i wszystko wymieszaj i rozgnieć widelcem.
Przygotuj blaszkę. Skorupki od jajek wypełnij farszami, które przygotowałeś. Od góry delikatnie oprósz jajka bułką tartą. Piekarnik nagrzej do 190 stopni i zapiekaj jajka około 5 minut.
Tak przygotowane tradycyjne potrawy w nieco odmiennej wersji z pewnością będą miłym urozmaiceniem na Wielkanocnym stole. A pięknie podane zaspokoją gusta również tych najbardziej wymagających. I co najważniejsze, wegetariańskie wersje będą idealną alternatywą dla tych, którzy nie jadają mięsa i nie podzielają radości z degustacji świątecznych kiełbas i żurku.
oprac, e-mk, ppr.pl