Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Skuteczna walka ze smogiem

20 listopada 2018
Skuteczna walka ze smogiem
Newseria Innowacje

Drzewa nie tylko produkują tlen, ale również pochłaniają dwutlenek węgla oraz niebezpieczne substancje będące przyczyną smogu. Politechnika Warszawska oraz Termo Organika włączyły się w jesienną akcję nasadzania drzew na warszawskiej Woli, organizowaną 16 listopada przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. W akcji aktywnie uczestniczyła Omenaa Mensah - ambasadorka kampanii społecznej „Termomodernizacja najlepszy sposób na smog”. Kluczem do walki ze smogiem jest budowanie w społeczeństwie świadomości, gdzie leży źródło smogu. Mimo utartych przekonań największymi trucicielami powietrza w Polsce nie są wcale samochody czy przemysł, ale nieocieplone budynki ogrzewane za pomocą przestarzałych pieców, w których spala się niskiej jakości materiały. To musi się zmienić!

O tym, że Polska wciąż jest europejskim rekordzistą w zanieczyszczeniu pyłami, a średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600% wie już niemal każdy. Wciąż jednak wielu z nas nie ma świadomości skąd się bierze smog oraz jak z nim skutecznie walczyć – dlatego tak ważne są akcje budujące świadomość społeczeństwa.

Między innymi w tym celu Politechnika Warszawska oraz producent styropianu i ociepleń Termo Organika aktywnie włączyły się w jesienną akcję nasadzania drzew przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Omenaa Mensah, jako ambasadorka kampanii „Termomodernizacja najlepszy sposób na smog” zaprosiła mieszkańców stolicy, studentów, młodzież z warszawskich szkół oraz najmłodszych przedszkolaków do zasadzenia pięknych, dorodnych klonów na warszawskiej Woli.

           - Dzisiaj na warszawskiej Woli na pasie zieleni przy stadionie Olimpia posadziliśmy wspólnie z mieszkańcami 50 klonów. Podczas trwania jesiennej akcji sadzenia drzew najwięcej sadzonek przybędzie na Bielanach i Pradze-Południe. Od 2007 roku do pierwszej połowy 2018 roku w Warszawie posadzono 300 000 drzew. My dokładamy do tego tej jesieni około 6 000 nowych, dużych, kilkumetrowych sadzonek  – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. -  Zieleń to jeden z trzech filarów działań poprawiających jakość powietrza w stolicy. Wiemy o tym doskonale, dlatego z dużą uwagą podchodzimy do  pielęgnacji zieleni przyulicznej, warszawskich parków, skwerów, a także nie zapominamy o  rozwoju terenów zieleni.

Drzewa produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla. Przez ich aparaty szparkowe, umiejscowione w liściach, dostają się do środka i są unieszkodliwiane różnorodne niebezpieczne gazy, np. dwutlenek siarki, dwutlenek azotu czy tlenek węgla. Na liściach osadza się pył zawieszony oznaczany symbolem PM10 i PM2,5.  To bardzo niebezpieczne składniki smogu. 

            -  W ciągu ostatnich lat wiele ośrodków naukowych potwierdziło tezę, że sadzenie drzew jest pożyteczne dla poprawy jakości powietrza. Akademicy SGGW z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego informują, że sto dużych rozmiarów drzew jest w stanie usunąć około 450 kilogramów zanieczyszczeń rocznie, w tym ponad 130 kilogramów pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Warto wiedzieć, że duże drzewa oczyszczają powietrze kilkadziesiąt razy efektywniej niż mała zieleń. Nie możemy czekać. Działajmy na różnych frontach. Musimy sadzić drzewa, a także kompleksowo termomodernizować budynki. – mówi Omenaa Mensah, ambasadorka kampanii społecznej.

W sadzeniu drzew wziął udział również dr inż. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej, autor  „antysmogowego” raportu Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji), który przypomniał jego najważniejsze tezy.

            - Kompleksowa termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji niebezpiecznych substancji aż o 95% dla pyłów, 98% rakotwórczego benzo(a)pirenu, 80% dwutlenku siarki, 43% dla tlenków azotu czy w końcu o 72% dwutlenku węgla. - powiedział dr inż. Szymon Firląg z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. - Co ważne podkreślenia jest ekonomicznie opłacalna i znacząco ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. W analizowanym przeze mnie przypadku domu o powierzchni 125 m2 to właśnie kompleksowa termomodernizacja daje największe oszczędności w kosztach użytkowania, aż 3,3 tys. zł rocznie.

Termomodernizacja vs smog

Polacy zamieszkują w niedostatecznie zaizolowanych budynkach. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 72% jednorodzinnych domów mieszkalnych. Jednocześnie ok. 70% budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest przy użyciu węgla, co powoduje, że w Polsce jest około 3,5 milionów kotłów węglowych. Wśród wykorzystywanych kotłów węglowych przeważają urządzenia wiekowe, wyeksploatowane, cechujące się niską efektywnością spalania i wysoką emisją szkodliwych substancji będących głównym źródłem smogu. Budynki wybudowane przed 1989 rokiem z reguły nie posiadają żadnej izolacji termicznej. Zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne - przede wszystkim te, które zostały zbudowane w ciągu ostatnich kilku lat. Dane m.in. Ministerstwa Środowiska jednoznacznie wskazują, że indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych odpowiada za 40% emisji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78% emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Razem na rzecz walki o nasze czyste powietrze

Sadzenie drzew wspiera walkę ze smogiem i jest odpowiedzią na współczesne potrzeby polskiego społeczeństwa zagrożonego zanieczyszczeniem powietrza.

            - Chcielibyśmy serdecznie podziękować Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy za zaangażowanie i możliwość przeprowadzenia wspólnej akcji, która pozytywnie wpłynie zarówno na wygląd zewnętrzny miasta, jak i poprawę jakości powietrza. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na ograniczenie smogu jest ograniczenie niskiej emisji. Uważam, że tylko zwiększenie świadomości obywateli i w następstwie nacisk na decydentów spowoduje systemowe rozwiązania, m.in. skuteczne programy wspierające działania termomodernizacyjne w obszarze budownictwa - mówi Witold Rams, wiceprezes Termo Organiki, największego producenta styropianu w Polsce. - Ogromne brawa należą się również młodzieży i dzieciom, które aktywnie brały udział w akcji. Cieszymy się, że udało się zaangażować tak wiele osób.

Na natychmiastową znaczącą zmianę obecnej jakości powietrza niestety nie ma co liczyć, a więc warto wiedzieć jak doraźnie chronić zdrowie swoje oraz bliskich.

 

 

Newseria Innowacje


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę