MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Silny spadek kontrybucji zapasów do wzrostu gospodarczego

2 września 2022
Silny spadek kontrybucji zapasów do wzrostu gospodarczego

Zgodnie z opublikowanymi danymi GUS, dynamika PKB zmniejszyła się do 5,5% r/r w II kw. wobec 8,5% w I kw., a tym samym ukształtowała się ona nieznacznie powyżej opublikowanego wcześniej przez GUS wstępnego szacunku (5,3%). Zgodnie z naszymi oczekiwaniami do obniżenia rocznej dynamiki PKB w II kw. w największym stopniu przyczyniło się zmniejszenie wkładu przyrostu zapasów do wzrostu PKB z historycznego maksimum na poziomie 7,7 pkt. proc. w I kw. do 1,9 pkt. proc.

W ujęciu nominalnym zapasy wzrosły w II kw. o 36,1 mld zł, co oznacza, że ich wzrost utrzymał się przez siedem kolejnych kwartałów. Oczekujemy, że mimo podjętych przez wiele firm działań zmierzających do skrócenia łańcuchów dostaw i oddziałujących w kierunku zwiększenia zapasów, począwszy od III kw. wkład przyrostu zapasów do dynamiki PKB będzie ujemny.                         Innymi słowy, w najbliższych miesiącach sprzedaż w przemyśle będzie w coraz większym stopniu realizowana z zapasów, a firmy będą najprawdopodobniej redukować bieżącą produkcję, dopasowując jej skalę do spadającego popytu. Wsparciem dla tego scenariusza jest odnotowany w ostatnich miesiącach silny wzrost składowej indeksu koniunktury PMI wskazujący na szybki wzrost zapasów wyrobów gotowych w Polsce, strefie euro i w Niemczech.

Zaskakująco wysoka dynamika inwestycji

Niespodzianką są dane o dynamice inwestycji w II kw., która zwiększyła się z 4,3% r/r w I kw. do 7,1%, kształtując się wyraźnie powyżej naszej prognozy (0,7% r/r). Dostępne dane o produkcji budowlano-montażowej i inwestycjach przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób wskazują, że głównym źródłem przyspieszenia wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w II kw. było zwiększenie dynamiki inwestycji średnich i dużych przedsiębiorstw z 1,3% r/r w I kw. do 7,4%. Było ono spowodowane głównie zwiększeniem tempa wzrostu nakładów realizowanych przez firmy prywatne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Mimo odnotowanego przyspieszenia wzrostu nakładów inwestycyjnych ogółem w II kw. (naszym zdaniem związanego głównie z kończeniem rozpoczętych przez przedsiębiorstwa projektów inwestycyjnych) podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym w kolejnych kwartałach nastąpi znaczące wyhamowanie wzrostu inwestycji, do czego przyczyni się wzrost stóp procentowych, spadek inwestycji mieszkaniowych gospodarstw domowych, pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego i zwiększenie niepewności dotyczącej wpływu „szoku gazowego” na polską gospodarkę w najbliższych kwartałach.

Ostatnia wysoka dynamika konsumpcji

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami dynamika konsumpcji uległa nieznacznemu obniżeniu pomiędzy I i II kw. (z 6,6% r/r do 6,4%) w związku z pogorszeniem nastrojów gospodarstw domowych i spadkiem realnych wynagrodzeń. Oczekujemy, że w III kw. dynamika konsumpcji znacząco się obniży, do czego przyczynią się pogłębienie spadku realnych wynagrodzeń, dalsze pogorszenie nastrojów konsumenckich, spowolnienie wzrostu kredytów konsumpcyjnych oraz mniejsze wydatki konsumpcyjne związane z napływem uchodźców.

Dynamiki eksportu (5,2% r/r) i importu (7,8% r/r) w II kw. ukształtowały się na poziomach wyższych od naszych oczekiwań (odpowiednio 2,0% i 4,9%), jednak wkład eksportu netto do dynamiki PKB (-1,2 pkt. proc.) był zbliżony do naszej prognozy (-1,5 pkt. proc.). W kolejnych kwartałach oczekujemy spowolnienia wzrostu eksportu i importu, do czego przyczynią się oczekiwane spadki produkcji i nowych zamówień w przetwórstwie przemysłowym strefy euro i Niemiec oraz wyhamowanie popytu krajowego w Polsce na skutek spowolnienia wzrostu konsumpcji i inwestycji.

Jak długo potrwa recesja?

Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zmniejszyła się w II kw. do -2,1% wobec +2,5% w I kw. Oczekujemy, że w III kw. kwartalna dynamika PKB również ukształtuje się poniżej zera, co oznaczałoby wystąpienie w Polsce tzw. technicznej recesji, czyli spadku odsezonowanego PKB przez co najmniej dwa kwartały z rzędu. Dostrzegamy ryzyko spadku PKB również w IV kw., które może się zmaterializować w przypadku wystąpienia „szoku gazowego”, a więc scenariusza głębokiej recesji w Niemczech, oddziałującej w kierunku silnego obniżenia aktywności w polskim przetwórstwie przemysłowym oraz dalszego wzrostu cen nośników energii (por. MAKROmapa z 11.07.2022). Nasz zrewidowany scenariusz makroekonomiczny, uwzględniający opublikowane dziś dane o strukturze wzrostu PKB w II kw., przedstawimy w najbliższej MAKROmapie.

Zmienność kursu złotego może wzrosnąć

Dzisiejsze dane o PKB (w szczególności wyraźne przyspieszenie wzrostu inwestycji w II kw.) oraz opublikowany dziś przez GUS zaskakująco wysoki wstępny szacunek inflacji w sierpniu (wzrost do 16,1% r/r wobec 15,6% w lipcu przy szacowanym wzroście inflacji bazowej do ok. 10% r/r wobec 9,3% w lipcu) stanowią wsparcie dla naszego scenariusza kontynuacji podwyżek stóp procentowych przez RPP we wrześniu br. Ostatnie wypowiedzi prezesa NBP i niektórych członków RPP wskazują jednak, że docelowy poziom stóp procentowych może być wyraźnie niższy od wycenianego obecnie przez rynek (7,75% dla stopy referencyjnej NBP). Oznacza to, że w najbliższych tygodniach można oczekiwać zwiększonej zmienności kursu złotego.

Dzisiejsze dane o PKB i inflacji są naszym zdaniem pozytywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

źródło: MAKROpuls Credit-Agricole


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę