Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sezon rowerowy czas start!

31 maja 2019
Sezon rowerowy czas start!
Newseria Lifestyle

Rowery górskie są postrzegane jako uniwersalny sprzęt sportowy dla rowerzystów, który świetnie sprawdzi się na każdej trasie. Aby wybrać ten idealny, warto zastanowić się w jakich warunkach najczęściej będzie on wykorzystywany. Do jazdy po mieście i jego obrzeżach nie trzeba szukać bardzo drogiego sprzętu wyposażonego w najlepsze gadżety. Jeśli jednak rower ma zostać towarzyszem górskich wypraw, lepiej zainteresować się kilkoma udogodnieniami roweru górskiego MTB.

 

Co wyróżnia dobry rower górski?

Podobnie jak w rowerze miejskim, tak i w górskim, duży wpływ na komfort jazdy ma materiał ramy. Stalowa konstrukcja roweru górskiego byłaby zbyt ciężka i nie pozwalałaby nabrać odpowiedniej prędkości, dlatego lepiej sprawdzi się rama wykonana z aluminium, która ułatwi wjazd nawet pod strome wzniesienia.

 

Aby rowery górskie sprawdziły się w trudnym terenie, powinny być wyposażone w amortyzatory, np. sprężynowe. W lepszych modelach są one zastąpione przez amortyzatory powietrzne. Tego typu rozwiązania występują także w rowerach crossowych, a także trekkingowych. Dzięki nim można wygodnie jeździć nawet po bardzo wyboistej i kamienistej trasie.

 

W trakcie poszukiwań idealnego roweru górskiego dość istotną kwestią jest rozmiar kół. Im większe, tym rower łatwiej się rozpędza. Warto też zwrócić uwagę na oponę – ta z wyraźniejszym bieżnikiem będzie wydajniejsza na drogach nieutwardzonych.

 

Polecany model: ROWER GÓRSKI MĘSKI KROSS ESPRIT 1 (NA KOŁACH 26) 

Do produkcji ramy użyto stopu Aluminium Performance 6061, co przekłada się na jej wysoką sztywność. Wyposażony w hamulce typu V-BRAKE, które są proste w serwisie i skuteczne w hamowaniu. Napęd roweru oparty na komponentach SHIMANO cechuje niezawodność i odporność na uszkodzenia. Koła zbudowane na dwukomorowych obręczach są bardzo odporne na uszkodzenia. Rower dostępny w dwóch rozmiarach kół 26" i 27,5".

 

Rowery crossowe

Rowery crossowe to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów. Sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na mniej wymagających trasach. Są idealne dla osób, które na co dzień potrzebują wygodnego i szybkiego transportu do pracy lub szkoły, a od czasu do czasu chcą wyjechać na wycieczkę poza miasto.

 

W niejednym rankingu rowerów crossowych można znaleźć modele z najwyższej półki cenowej. Jednak przy wyborze roweru crossowego nie warto kierować się jedynie ceną. Aby kupić odpowiedni, wystarczy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów wyposażenia – ramę, koła, przerzutki i amortyzatory.

 

Najważniejsze cechy rowerów crossowych

Lżejszy rower crossowy z aluminiową ramą rozpędza się znacznie szybciej niż np. ze stalową. Łatwiej też na nich pokonać niewielkie wzniesienia.

 

Równie ważnymi elementami wyposażenia dobrych rowerów crossowych są duże koła – najczęściej 28’. Mają one niewielkie opory toczenia, dzięki czemu pozwalają szybciej się rozpędzić. Są także dużo stabilniejsze niż np. koła w rowerach miejskich. Ułatwią więc przejazd po piachu i lekko grząskim terenie.

 

Choć na przerzutki i amortyzatory największą uwagę zwraca się przy wyborze rowerów górskich, w crossowych także są one bardzo istotne. Szerokie zakresy przełożeń sprawiają, że poradzą sobie nawet w trudniejszych warunkach. Natomiast dzięki amortyzowanej sztycy rowerzysta w znacznie mniejszym stopniu odczuwa nierówności terenu. W ten sposób rowery crossowe mogą dla niektórych okazać się lepszym rozwiązaniem niż miejskie, zwłaszcza jeśli okolica jest pełna wyboistych odcinków. Rowery crossowe to także idealny wybór dla tych, którzy często jeżdżą na wycieczki poza miasto, ale nie chcą kupować roweru trekkingowego.

 

Rowery trekkingowe

Rowery trekkingowe to idealne rozwiązanie dla osób planujących długie trasy, jak i do codziennego transportu. Jest to rodzaj rowerów, które znajdują coraz więcej fanów, ponieważ idealnie sprawdzają się dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez codziennej przyjemności jazdy. 

 

Jakie cechy ma dobry rower trekkingowy?

Rowery trekkingowe dzięki uniwersalnej i komfortowej budowie mogą być wykorzystywane do miejskich przejażdżek po asfalcie, jak i do jazdy po nieutwardzanych ścieżkach i bezdrożach. Rowery trekkingowe budowane są tak, by zapewnić maksymalny komfort podczas każdej przejażdżki.

 

Czym jego konstrukcja wyróżnia się na tle innych jednośladów?

Najważniejsze atut to duże koła (najczęściej 27’ lub 28’) o cienkich oponach, które zapewniają minimalny opór podczas jazdy. Natomiast wygodne amortyzowane siodełko w połączeniu z podwyższonym, regulowanym wspornikiem kierownicy, sprawiają, że pozycja na rowerze trekkingowym jest wyprostowana (dzięki temu, odciążone zostają plecy oraz ramiona).

 

Ramy w rowerach trekkingowych

Rama oraz inne główne elementy rowerów trekkingowych są wykonane z wytrzymałych, odpornych na czynniki atmosferyczne materiałów. Dlatego są dość masywne, a waga niektórych modeli może przekraczać nawet 40 kg. Duża masa pozwala na zachowanie bardzo dobrej stabilności (zwłaszcza podczas stromych zjazdów) i dzięki niej jazda rowerem trekkingowym jest bezpieczna i komfortowa.

 

Akcesoria w rowerach trekkingowych

Większość modeli tego typu wyposażona jest w funkcjonalne akcesoria rowerowe, takie jak: lampy elektryczne (niezbędne podczas jazdy po zmroku), błotniki czy bagażniki (najczęściej występują one zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru). Bagażniki w rowerach trekkingowych przystosowane są do zamontowania specjalnych sakw rowerowych, w których można przewozić sprzęt niezbędny podczas dłuższych wypraw. 

 

Wybierając się na dłuższą wycieczkę, warto również pamiętać od odpowiedniej odzieży rowerowej oraz podstawie bezpieczeństwa, czyli odpowiednim kasku.

 

Rowery dla dzieci, czyli 20–24 cale

Wybierając rowery dziecięce, należy zwrócić uwagę na kilka czynników: bezpieczeństwo, komfort użytkowania oraz stabilność. Równie istotne są kwestie wizualne – dzieci uwielbiają kolory, bajkowe motywy oraz nietuzinkowe grafiki. Chcąc sprawić przyjemność dziecku, najlepiej pozwolić mu wybrać model, który najbardziej przypadnie mu do gustu. Modele 20-24 cale są przeznaczone dla dzieci, które pierwszą przygodę z dwoma kółkami mają już za sobą.

 

Jak odpowiednio wybrać rower z kołami 20 cali?

Ten model może być już odpowiedni praktycznie dla każdego 7-latka. Tego typu rowerki są podobne do modeli dla dorosłych. Zazwyczaj dostępna jest tylna przerzutka i dwa hamulce. Sprzęty w tym rozmiarze posiadają dodatkowe elementy, np. amortyzator z przodu (jak w modelu Kross Esprit Junior) lub hamulce tarczowe. Jednak im prostszy rower, tym łatwiej go serwisować, będzie dużo lżejszy i sprawi mniej kłopotów.

 

Dla kogo przeznaczone są rowery 24 cale?

Dla jeszcze starszych dzieci kupuje się rower z kołami 24 cale. To praktycznie „dorosłe” rowery, na trochę mniejszych kołach i z mniejszą ramą. Obecnie już wielu producentów oferuje klasyczne rowery szosowe, górskie czy nawet trekkingowe właśnie na takich kołach. Rodzice często zastanawiają się nad odłożeniem zakupu takiego roweru o rok lub dwa kosztem zakupu już jednośladu dla dorosłych. Jednak rozmiar kół to nie wszystko i należy pamiętać również o rozmiarze ramy. Dziecko po odpowiednim ustawieniu siodełka musi dosięgać czubkami palców do ziemi oraz rękoma do kierownicy, dzięki czemu jazda będzie komfortowa i bezpieczna.

 

Wybierając odpowiedni model roweru, warto wziąć pod uwagę zakup dodatkowych akcesoriów rowerowych. Ważne jest też zapewnienie dziecku maksymalnej ochrony podczas jazdy, inwestując w odpowiedni kask i ochraniacze.

Jazda na rowerze pozwala spalić kalorie, poprawić kondycję, a jednocześnie zmniejsza stres. Ponadto dzięki wycieczkom na rowerze można zwiedzać nowe miejsca i szybciej dostać się do wyznaczonego celu. Nic więc dziwnego, że rowery stoją w domu, garażu czy piwnicy niemal każdego miłośnika aktywnego wypoczynku.

 

W ofercie GO Sport można znaleźć szeroki wybór odpowiednich rowerów zarówno dla profesjonalnych kolaży, jak i dla miłośników zdrowego trybu życia, ceniących wygodę i wybierających model miejski. W sklepach GO Sport dostępne są także rowery dla dzieci.

 

 

Na jazdę po mieście, wycieczki po górach lub przejazdy po drogach asfaltowych – nowy rower dopasowany do potrzeb!

 

Rowery dla każdego – szeroki wybór w GO Sport

Szukając sposobu na tani i wygodny środek transportu, który zastąpi autobus lub samochód osobowy, warto zainteresować się rowerami miejskimi z wysoką kierownicą i dużym, komfortowym siodełkiem. Do jazdy po wzniesieniach lub trudnych do pokonania leśnych ścieżkach najlepsze będą rowery crossowe, rowery trekkingowe lub rowery górskie.

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę