europejskie forum rolników 2025

Sezon orzeźwienia w branży alkoholi. Lepszy? Gorszy? Na pewno inny

2 czerwca 2020
Sezon orzeźwienia w branży alkoholi. Lepszy? Gorszy? Na pewno inny
Newseria Biznes

Wywołana pandemią niepewność jutra i obawa o dochody spotęgują społeczną potrzebę poczucia bezpieczeństwa oraz skłonią do większych oszczędności. W konsekwencji, zmiany te przełożą się na zachowania konsumentów, w tym również decyzje dotyczące zakupu alkoholi.

Do tej pory lato było czasem licznych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, wesel oraz towarzyskich spotkań przy grillu. W kontekście napojów alkoholowych, wszystkie te okazje sprzyjały wzrostowi sprzedaży lekkich, orzeźwiających trunków takich jak cydr, lekkie wina Frizzante czy wina musujące. Ich popularność z roku na rok rosła, głównie za sprawą konsumentek, które coraz częściej poszukiwały alternatywy dla piwa. – Brak dużych imprez plenerowych, wyjść do restauracji nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych alkoholi, konsumpcja przenosi się do domu, na działki czy na nowo zaaranżowane balkony. Lekkie i orzeźwiające alkohole takie jak cydr czy wina świetne wpisują się w te kameralne, bliskie spotkania i domowe miejsca konsumpcji. W przypadku cydru, po który konsumenci sięgają dla orzeźwienia (60% respondentów[1]), głównie podczas spotkań przy grillu, na działce, ale też wyjazdów wakacyjnych, okazji na pewno nie zabraknie. – mówi Agata Domaradzka, dyrektor marketingu AMBRA. Wina musujące poza dominującą konsumpcją w Sylwestra z roku na rok co raz częściej wybierane były przez konsumentów również w okresie letnim, do czego w największym stopniu przyczynił się boom na prosecco. Dziś bez dużych imprez i okazji do celebracji będą szukały one swojego miejsca np. podczas romantycznych spotkań we dwoje (już w 2018 roku 49%[2] respondentów deklarowało, że sięga po tego typu produkt w takich sytuacjach). Wina od zawsze były liderem kameralnej konsumpcji – ponad 60%[3] konsumentów sięga po ten alkohol w zaciszu własnego domu, w towarzystwie najbliższej osoby partnera/partnerki – dodaje.  

Z pewnością wpływ na sytuację na rynku alkoholi będzie miało także odwrócenie dotychczasowego, silnie rozwijającego się trendu premiumizacji w zakupach. Charakteryzowała go gotowość konsumentów do podejmowania ryzyka, chęć próbowania tego co nieznane, w celu doświadczania czegoś nowego. – Z częstych, niewielkich, impulsowych zakupów, skłaniamy się obecnie w stronę tych rzadszych, szybszych i dużo bardziej przemyślanych. Będziemy sięgać raczej po produkty sprawdzonych i przystępnych cenowo marek. Zwłaszcza te, którym udało się zbudować zaufanie i na stałe utrwalić się w świadomości konsumentów – zauważa Agata Domaradzka.

Lato o smaku owoców

Sezon letni zawsze był czasem wprowadzania na rynek wielu nowości i wariantów smakowych. Widocznym trendem stała się również rosnąca popularność win o smaku owocowym. W samym 2019 r. wartość tego rynku wzrosła o ponad 16% r/r. – Odkąd w 2018 roku wprowadziliśmy na rynek Fresco Frizzante w dwóch wersjach smakowych – Fragola oraz Mango&Pesca, co roku odnotowujemy wzrost ich sprzedaży. Latem ub.r. warianty delikatnie musujące Fresco Frizzante i Fresco Frutti Frizzante stanowiły 1/3 sprzedaży wszystkich win tej marki – tłumaczy Agata Domaradzka. Idealną propozycją na lato jest również Cydr Lubelski. – W kwietniu wprowadziliśmy do naszego portfolio nowość od marki Cydr Lubelski – limitowaną, wakacyjną edycję Cydr Lubelski Rose – pierwszy cydr, do którego produkcji użyliśmy jabłek o romantycznej nazwie Red Love i charakterystycznym czerwonym miąższu. Jak w obecnej sytuacji zostanie on przyjęty? Obserwowane przez nas nowe zachowania konsumentów, które  wynikają z ograniczenia wakacyjnych wyjazdów zagranicznych i przeniesienia letniej konsumpcji alkoholu do domu, ogrodu czy na działkę, pozwalają nam z optymizmem patrzeć na przyszłość naszej nowej propozycji – tłumaczy Agata Domaradzka.

Bezalkoholowe warianty – widoczny trend również w trakcie pandemii

Okres pandemii spowodował, że konsumenci jeszcze większą uwagę przywiązywali do zdrowia i kondycji fizycznej. I choć produkty bezalkoholowe już od kilka lat odnotowują wzrost, to nowa rzeczywistość daje jeszcze większe szanse na dalszy rozwój tego segmentu. Przykładem może być tu Cin&Cin Free – musujące wino bezalkoholowe wprowadzone na rynek w 2019 roku. Jego pojawienie się w sprzedaży było zwrotem, przede wszystkim w stronę konsumentek, które nie chcąc rezygnować z ulubionych bąbelków poszukiwały bezalkoholowej alternatywy dla prosecco. Jego dodatkowym atutem jest też znacznie niższa zawartość kalorii – tylko 24 kcal w jednym kieliszku, a więc prawie 4 razy mniej niż w przypadku klasycznego wina musującego.

Jak będzie wyglądał sezon na orzeźwienie w tym roku? Producenci patrzą na otwierający się sezon letni z umiarkowanym optymizmem. Propozycji dla konsumentów nie zabraknie, a i oni na pewno zaskoczą swoimi pomysłami na przyjemne spędzenie lata mimo zmieniających się warunków społecznych i ekonomicznych. Potrzeby zostaną, będą tylko realizowane w inny sposób. 

 

 

 

 


[1] Badanie ilościowe Usage and Attitud, IQS kwiecień 2018

[2] Badanie ilościowe Usage and Attitud, IQS kwiecień 2018

[3] Badanie ilościowe Usage and Attitud, IQS kwiecień 2018

 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę