Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Senat: doprecyzowujące poprawki do ustawy o ochronie roślin

16 lipca 2018
Senat: doprecyzowujące poprawki do ustawy o ochronie roślin

Senat w piątkowym głosowaniu poparł trzy doprecyzowujące poprawki do ustawy o ochronie roślin. Teraz ustawa wróci do Sejmu, który zdecyduje o losie poprawek Senatu. Nowe przepisy mają pomóc rolnikom w spełnieniu wymagań importowych państw spoza UE dot. bezpieczeństwa fitosanitarnego towarów pochodzenia roślinnego.

"Podstawowymi celami zmiany ustawy jest uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych w odniesieniu do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (...) oraz ułatwienie prowadzenia międzynarodowego obrotu materiałem roślinnym, wyeliminowanie problemów pojawiających się przy granicznej kontroli fitosanitarnej drewnianych materiałów opakowaniowych" - powiedział senator sprawozdawca Przemysław Błaszczyk (PiS).

Aby ułatwić pozyskiwanie nowych rynków zbytu, w ustawie uzupełniono dotychczasowe przepisy o regulacje dotyczące nadzoru nad podmiotami (np. spółkami czy grupami producenckimi) ujętymi w rejestrze eksporterów. Będzie je nadzorowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) lub firmy certyfikujące integrowaną produkcję roślin.

Integrowana produkcja roślin (IP) to system jakości żywności wykorzystujący w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie i nawożeniu roślin oraz zwracający szczególną uwagę na środowisko i zdrowie ludzi. Przyjęte rozwiązanie jest zgodne z wymaganiami niektórych państw trzecich, a możliwość przeprowadzania kontroli przez podmioty certyfikujące pozwoli zmniejszyć koszty i obciążenia proceduralne po stronie Inspekcji i eksporterów.

Ponadto podmioty zainteresowane eksportem będą musiały znać wymagania obowiązujące w państwach trzecich, do których będą wysyłać swoje produkty, lub w których będą one przemieszczane. Podobne zasady będą obowiązywały w przypadku państw tranzytowych.

Według nowych przepisów wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa nie będzie musiał kontrolować podmiotów niewykonujących w danym roku działalności, jeśli zostanie o tym wcześniej poinformowany.

W przepisach, które odnoszą się szczegółowo do działań PIORiN, skrócono i uproszczono procedury administracyjne, po­przez zastąpienie decyzji administracyjnej typowym wpisem do rejestru przedsiębiorców zajmujących się handlem zagranicznym.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę