Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą nadzorowane przez ministerstwo rolnictwa, a nie przez samorządy wojewódzkie - zakłada nowelizacja ustawy o ODR-ach, zaakceptowana w środę przez Sejm.
Za ustawą głosowało 259 posłów, przeciw 174 posłów, dwóch się wstrzymało.
System doradztwa rolniczego w Polsce składa się z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Centrum funkcjonuje jako państwowa osoba prawna i podlega bezpośrednio ministrowi rolnictwa.
Ustawa zakłada, że także ośrodki wojewódzkie staną się osobami prawnymi. Minister rolnictwa będzie nadawał im statuty i powoływał dyrektorów według jednolitych kryteriów oraz powoływał członków Społecznych Rad Doradztwa Rolniczego działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.
Obniżeniu ulegnie także wymóg dotyczący wykształcenia przez kandydatów na stanowisko dyrektora – zamiast wyższego wykształcenia magisterskiego w świetle zaproponowanych przepisów wystarczy wykształcenie wyższe. Skład Rady przy ośrodkach również ulega zmianie – zwiększy się liczba członków z 11 do 12, dodatkowo do Rady wejdzie przedstawiciel ministra rolnictwa.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
W środę posłowie nie poparli wniosku PO o odrzucenie ustawy, a także zgłoszonych poprawek, m.in. propozycji, by dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego nie byli mianowani, a wybierani w drodze konkursu, a także zmiany daty wejścia w życie ustawy na 1 stycznia 2017 roku.
Bezpośrednio przed głosowaniami wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki przekonywał, że zmiana podporządkowania ODR-ów jest "społecznie oczekiwana zmianą" i wiąże się z koncepcją MRiRW rozwoju polskiego rolnictwa.
(PAP)