MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rządowe dopłaty do oprocentowania kredytów już dostępne

24 lipca 2020
Rządowe dopłaty do oprocentowania kredytów już dostępne

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Przedsiębiorcy, bez względu na wielkość firmy, skorzystają z dopłaty do odsetek kredytu obrotowego. Wnioski  przyjmują banki kredytujące,  które współpracują z BGK.

Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania (FDO) pozwoli obniżyć koszt kredytu obrotowego zaciągniętego przez firmę. Przedsiębiorca spłaci tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, resztę pokryje dopłata z budżetu państwa.
 
Kredytów z dopłatami będą udzielały do końca 2020 roku banki komercyjne i spółdzielcze, które podpiszą lub już podpisały umowę z BGK. To do nich powinien udać się przedsiębiorca, aby uzyskać wsparcie.

 

- Przedsiębiorca, który dziś zaciąga kredyt obrotowy potrzebny do tego, aby utrzymać się na rynku, będzie mógł obniżyć jego koszt dzięki dopłatom z Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Z dopłat będą mogły korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i te duże. Całkowita wartość funduszu to ponad pół miliarda złotych – mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.
 
  • Fundusz dopłaci do oprocentowania kredytów obrotowych (czyli finansujących bieżącą działalność firmy) – nowych i już zaciągniętych
  • BGK pokryje część odsetek kredytu maksymalnie przez 12 miesięcy
  • Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania dotyczy wyłącznie odsetek kredytu – nie pomniejsza rat kapitałowych
  • Mikro-, małe i średnie firmy otrzymają dopłatę do oprocentowania w wysokości dwóch punktów procentowych, a duże jednego punktu procentowego
  • Banki będą udzielały kredytów z dopłatą przedsiębiorcom oraz podmiotom, które prowadzą działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych
- Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania można łączyć z innymi programami, np. zaciągając  kredyt z dopłatą zabezpieczony gwarancją płynnościową lub gwarancją de minimis. To ważne wsparcie, szczególnie dla firm, które z powodu przejściowych trudności finansowych, bez zabezpieczenia ze strony BGK w ogóle nie mogłyby się ubiegać o kredyt obrotowy – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
 
infografika fundusz dopłat 1.jpg

Jak uzyskać wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania?

Chcąc skorzystać z kredytu z rządową dopłatą, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek w banku kredytującym, który podpisał umowę z BGK. Należy uwiarygodnić, że kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na kondycję finansową firmy. Bank kredytujący podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu zgodnie z własnymi procedurami oraz z uwzględnieniem postanowień ustawy.
 
Dopłaty dotyczą także obecnie spłacanych kredytów obrotowych. Chodzi zatem zarówno o kredyty zaciągnięte w związku z kryzysem, jak i te, które przedsiębiorcy zaciągnęli będąc jeszcze w dobrej sytuacji, ale kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na ich kondycję finansową.  W takim przypadku przedsiębiorca powinien udać się do banku, który udzielił mu finansowania i zapytać o możliwość uzyskania rządowego wsparcia w spłacie odsetek.
 
Fundusz Dopłat do Oprocentowania działa w Banku Gospodarstwa Krajowego. Limit wydatków na dopłaty na 2020 rok to ok. 296 mln zł, a na 2021 r. – 271 mln zł z budżetu państwa. Rozwiązanie zostało przyjęte na mocy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.
 
Aktualna lista banków kredytujących, które uczestniczą w programie, jest dostępna na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego, w zakładce „pakiet pomocy”. Lista będzie aktualizowana, kiedy kolejne banki dołączą do programu. Rozwiązanie jest już dostępne w ING Bank Śląski S.A.
infografika fundusz dopłat 2.jpg

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

 

Biuro prasowe BGK


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę