Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. obszarów wiejskich

19 października 2016
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. obszarów wiejskich
PAP / Darek Delmanowicz

Rada ministrów przyjęła we wtorek projekt zmieniający ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć pozyskiwanie beneficjentom unijnych środków.

Ustawa dotyczy zmiany przepisów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Projekt został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa.

Proponowane przepisy zakładają, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przekazywać do Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej wyniki analiz chemicznych gleb. Ma to zwiększyć zasięg monitoringu gleb.

Ponadto ARiMR powierzono wdrażanie działań: „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” oraz Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw”. Dotychczas wybór podmiotu wdrażającego te działania dokonywany miał być w trybie zamówień publicznych.

Do oddziałów regionalnych ARiMR przeniesiono obsługę spraw związanych z przyznawaniem i wypłatą pomocy oraz realizacją zobowiązań wieloletnich, w ramach poddziałań: „Pomoc w rozpoczęciu działalności na rzecz młodych rolników” oraz „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”. Zapewni to sprawniejszą realizację obsługi wniosków oraz przyznawania pomocy.

Według nowych przepisów, beneficjenci działań PROW: „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” oraz „Rolnictwo ekologiczne” będą mogli korzystać z usług doradców rolniczych.

Doradca rolniczy będzie mógł uzyskiwać określone specjalizacje (w zakresie rolnictwa ekologicznego, przedsiębiorczości oraz ekonomiki gospodarstwa rolnego). Dzięki temu podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy oraz beneficjent PROW będzie mógł uzyskać bardziej ukierunkowaną i specjalistyczną pomoc.

Nowelizacja proponuje usprawnienie procesu negocjacji zmian w PROW 2014 -2020. Minister rolnictwa i rozwoju wsi będzie mógł prowadzić negocjacje, w tym przyjmować bądź odrzucać uwagi zgłoszone przez Komisję Europejską. Ograniczy to znacznie dotychczasowy obowiązek przeprowadzania ponownej procedury przyjmowania przez Radę Ministrów zmian PROW w związku z uwagami zgłaszanymi przez Komisję Europejską.

Nowe przepisy dopuszczają przekazywanie przyznanych płatności bezpośrednich nie tylko na rachunek bankowy beneficjenta, ale również na rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę