Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rynek kukurydzy, jakie perspektywy na świecie ?

28 marca 2017
Rynek kukurydzy, jakie perspektywy na świecie ?

Rynek kukurydzy, podobnie jak rynek pszenicy, znajduje się pod presją rosnących światowych zapasów. W przypadku kukurydzy, wzrosły one o 80% od sezonu 2010/11 do sezonu 2016/17 (oszacowanie USDA), czyli jest prawie 100 mln ton zapasów więcej niż 6 lat temu i około 10 mln ton więcej, niż rok temu.

Prognoza światowych zapasów w sezonie 2016/17 na poziomie 221 mln ton, opracowana przez amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa, pozostaje do potwierdzenia. Produkcja 2016 na półkuli północnej, zwłaszcza w USA i w krajach Basenu Morza Czarnego była dobra lub bardzo dobra. Na półkuli południowej żniwa jeszcze się nie rozpoczęły. Jednakże warunki klimatyczne są do tej pory korzystne, zarówno w Argentynie i w Brazylii. Agencje przewidują, zwiększenie produkcji o około 33 mln ton (USDA) w porównaniu do sezonu 2015/16. Tak więc, pomimo rosnącej światowej konsumpcji, perspektywy wysokiej produkcji wskazują, że zapasy światowe 2016/17 będą nadal bardzo wysokie.

Pojawiły się pierwsze szacunki siewu kukurydzy dla krajów półkuli północnej. USDA przewiduje spadek powierzchni kukurydzy w USA o 4,3%, ta prognoza statystyczna będzie jednak uzupełniona wynikami ankiety, przeprowadzonej wśród rolników, dotyczącej planów zasiewów. Będą one opublikowane pod koniec marca. Oczekuje się również, że powierzchnia uprawy kukurydzy wzrośnie na Ukrainie i w Rosji.

FNPSMS przewiduje nieznaczne obniżenie powierzchni uprawy kukurydzy ziarnowej i kiszonkowej w Unii Europejskiej o okolo 1% czyli do poziomu 14,3 miliona hektarów. Tymczasem CIC (Międzynarodowa Rada Zbożowa) oczekuje spadku światowej powierzchni uprawy kukurydzy w sezonie 2017/18 o 1%, który można przypisać głównie spadkom powierzchni w USA i w Chinach. Tak więc, mimo że powyższe prognozy będą ulegały uszczegółowieniu w najbliższych miesiącach, nie są one zbyt korzystne dla rynku kukurydzy.

Oczywiście, inne ważne wskaźniki, takie jak sytuacja polityczna w USA, decyzje Chin w sprawie redukcji zapasów, zmiany kursów wymiany walut oraz ewolucja popytu i dostępności w eksporcie będą miały również wpływ na rynek w ujęciu krótko i dlugoterminowym; Tymczasem kukurydza w Ameryce Południowej jest jeszcze na polach a warunki pogodowe są wielką niewiadomą aż do końca lata.

AGPM (Stowarzyszenie producentów kukurydzy we Francji)


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę