Rynek kukurydzy, podobnie jak rynek pszenicy, znajduje się pod presją rosnących światowych zapasów. W przypadku kukurydzy, wzrosły one o 80% od sezonu 2010/11 do sezonu 2016/17 (oszacowanie USDA), czyli jest prawie 100 mln ton zapasów więcej niż 6 lat temu i około 10 mln ton więcej, niż rok temu.
Prognoza światowych zapasów w sezonie 2016/17 na poziomie 221 mln ton, opracowana przez amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa, pozostaje do potwierdzenia. Produkcja 2016 na półkuli północnej, zwłaszcza w USA i w krajach Basenu Morza Czarnego była dobra lub bardzo dobra. Na półkuli południowej żniwa jeszcze się nie rozpoczęły. Jednakże warunki klimatyczne są do tej pory korzystne, zarówno w Argentynie i w Brazylii. Agencje przewidują, zwiększenie produkcji o około 33 mln ton (USDA) w porównaniu do sezonu 2015/16. Tak więc, pomimo rosnącej światowej konsumpcji, perspektywy wysokiej produkcji wskazują, że zapasy światowe 2016/17 będą nadal bardzo wysokie.
Pojawiły się pierwsze szacunki siewu kukurydzy dla krajów półkuli północnej. USDA przewiduje spadek powierzchni kukurydzy w USA o 4,3%, ta prognoza statystyczna będzie jednak uzupełniona wynikami ankiety, przeprowadzonej wśród rolników, dotyczącej planów zasiewów. Będą one opublikowane pod koniec marca. Oczekuje się również, że powierzchnia uprawy kukurydzy wzrośnie na Ukrainie i w Rosji.
FNPSMS przewiduje nieznaczne obniżenie powierzchni uprawy kukurydzy ziarnowej i kiszonkowej w Unii Europejskiej o okolo 1% czyli do poziomu 14,3 miliona hektarów. Tymczasem CIC (Międzynarodowa Rada Zbożowa) oczekuje spadku światowej powierzchni uprawy kukurydzy w sezonie 2017/18 o 1%, który można przypisać głównie spadkom powierzchni w USA i w Chinach. Tak więc, mimo że powyższe prognozy będą ulegały uszczegółowieniu w najbliższych miesiącach, nie są one zbyt korzystne dla rynku kukurydzy.
Oczywiście, inne ważne wskaźniki, takie jak sytuacja polityczna w USA, decyzje Chin w sprawie redukcji zapasów, zmiany kursów wymiany walut oraz ewolucja popytu i dostępności w eksporcie będą miały również wpływ na rynek w ujęciu krótko i dlugoterminowym; Tymczasem kukurydza w Ameryce Południowej jest jeszcze na polach a warunki pogodowe są wielką niewiadomą aż do końca lata.
AGPM (Stowarzyszenie producentów kukurydzy we Francji)