Instalacja dostosowanej do indywidualnych potrzeb kompletnej linii do pakowania przekąsek firmy Ishida umożliwiła brytyjskiemu producentowi chipsów klasy premium wykorzystanie zalet automatyzacji w celu zaspokojenia stale rosnącego popytu na jego produkty.
Fakty i liczby
Firma Fairfields Farm należy do państwa Strathern, trzeciego pokolenia rolników, którzy również nią zarządzają. Firma rozpoczęła produkcję chipsów w 2006 roku, wykorzystując ziemniaki uprawiane w gospodarstwie. Od tego czasu skrupulatne podejście do jakości, zarówno przy wyborze ziemniaków, jak i metod produkcji, sprawiło, że marka rosła w siłę, dostarczając chipsy do szerokiej gamy placówek gastronomicznych i specjalistycznych punktów sprzedaży detalicznej w całej Wielkiej Brytanii.
Skupienie się Fairfields Farm głównie na niezależnych sprzedawcach detalicznych odróżnia tę markę od konkurentów zaopatrujących supermarkety i pomogło przyczynić się do jej stale rosnącego sukcesu dzięki zwiększeniu sprzedaży o ponad 40% w zeszłym roku.
To skłoniło ich do nawiązania kontaktu z firmą Ishida, w celu instalacji nowej zautomatyzowanej linii pakującej w celu wsparcia dotychczasowej działalności, która stała się zbyt powolna i pracochłonna, aby sprostać zwiększonym wymaganiom produkcyjnym.
Decyzja o wyborze firmy Ishida do projektu wynikała z długoletniej reputacji Fairfields Farm w zakresie jakości i usług – jak wyjaśnił Simon Heard, dyrektor operacyjny firmy:
„Jakość ma kluczowe znaczenie na każdym etapie naszej produkcji – od ziemniaków, które wybieramy do naszych chipsów, po maszyny na naszych liniach. Znałem firmę Ishida i jej możliwości na podstawie mojego 30-letniego doświadczenia w produkcji żywności, więc, gdy przyszło do wyboru dostawcy, był to nasz oczywisty wybór”.
Ważnym czynnikiem prowadzącym do podjęcia decyzji o współpracy była także opieka posprzedażowa zapewniona przez Ishida.
„Ishida oferuje poziom wsparcia, którego po prostu nie dostarczają jej konkurenci” – powiedział Simon. „Przykładowo, potrzebowaliśmy pilnie taśmy zamiennej na linii, a Ishida była w stanie dostarczyć część tego samego dnia”.
Przestrzeń w zakładzie produkcyjnym Fairfields Farm jest na wagę złota, dlatego kolejną kluczową zaletą był kompaktowy rozmiar linii.
Kompletna linia pakująca firmy Ishida działa teraz równolegle z wykorzystywaną wcześniej linią obejmującą naważarkę wielogłowicową, maszynę do pakowania w worki i ręczne pakowanie zbiorcze – przy czym stara linia obsługuje głównie opakowania o większych rozmiarach, gdzie prędkość nie jest tak istotna.
Nowa, w pełni zautomatyzowana linia Ishida składa się z 14-głowicowej naważarki wielogłowicowej serii RV, maszyny do workowania INSPIRA, testera szczelności, wagi kontrolnej i automatycznej maszyny pakującej ACP-711. Została zainstalowana w zakładzie produkcyjnym Fairfields Farm w lutym 2022 r.
Od czasu instalacji firma zyskała na automatyzacji i zaobserwowała znaczny wzrost wydajności, lepszą kontrolę jakości i efektywniejsze rozmieszczenie personelu.
Nowe połączenie naważarki wielogłowicowej i maszyny do produkcji worków Ishida obsługuje worki o rozmiarach od 25 g do 150 g do 120 opakowań na minutę, zapewniając wzrost prędkości o 50%. Dokładność ważenia mieści się w granicach 4% optymalnej masy docelowej, co znacznie zmniejsza rozrzut produktu w przypadku najpopularniejszego rozmiaru 40 g i stanowi zauważalne usprawnienie, biorąc pod uwagę, że pojedynczy chips może ważyć nawet 1,3 g.
Jedną z głównych zalet pakowaczki Ishida jest jej zdolność do dotrzymywania szybkiego tempa pozostałej części linii. Dzięki zautomatyzowanej pracy umożliwiło to ponowne wykorzystanie personelu fabryki w innym miejscu.
„W przypadku ręcznego pakowania kartonów na końcu linii pracują zwykle dwie lub trzy osoby” – wyjaśnił Simon. „Dzięki instalacji maszyny do pakowania kartonów Ishida ACP ich praca przestała być konieczna, co znacznie ułatwiło wprowadzenie dodatkowej zmiany w celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania”.
Szybkie przezbrojenia to kolejna zaleta sprzętu Ishida. Na przykład łatwe wyjmowanie lejów w CCW-RV-214 ułatwia szybkie czyszczenie wagi podczas zmiany smaku, a urządzenie pakujące można szybko przełączać między formatami opakowań za naciśnięciem jednego przycisku.
Zaangażowanie Fairfields Farm w jakość zostało dodatkowo wzmocnione poprzez dodanie testera szczelności i wagi kontrolnej Ishida, co gwarantuje, że wszelkie opakowania niezgodne ze specyfikacją zostaną odrzucone z linii. Tester zgrzewu może także mierzyć i przekazywać dane dotyczące napełnienia powietrzem bezpośrednio do maszyny pakującej, umożliwiając automatyczne dostosowanie pracy maszyny do pakowania w celu utrzymania stałej grubości opakowania i zapewniając płynniejszą oraz bardziej wydajną operację pakowania.
Wśród kolejnych zalet systemów Ishida można wymienić: łatwość konfiguracji, zmiany i przyjazność dla użytkownika, w tym także – co podkreśla Simon – prostotę obsługi INSPIRA:
„Ekran INSPIRA jest przejrzysty i bardzo ułatwia zrozumienie pojawiających się problemów oraz sposobów ich rozwiązania. To, wraz z kombinacją różnych języków dostępnych na wyświetlaczu, pomaga w szybkim szkoleniu zróżnicowanego personelu”.
Kompletna linia pakująca w Fairfields Farm stanowi centralny element pięcioletniego planu rozwoju firmy, a zwrotu z inwestycji firma spodziewa się w ciągu dwóch i pół roku.
***
Klient:
Fairfields Farm to rodzinne gospodarstwo położone na granicy Essex i Suffolk, należące do Roberta i Laury Strathern. Fairfields uprawiają ziemniaki, a następnie ręcznie gotują na miejscu grubo krojone (wegańskie i bezglutenowe) chipsy. To opowieść o drodze od pola do gospodarstwa, którą może pochwalić się niewielu innych konkurencyjnych producentów tego typu żywności. Chipsów Fairfields Farm Crisps nie sprzedaje się w supermarketach, co sprawia, że są odbierane jako wyjątkowy przysmak.
Mieszkańcy Fairfield są świadomi, że jeśli chcą w nadchodzących latach nadal uprawiać ziemniaki i produkować chipsy, muszą dbać o ziemię. Dlatego też w gospodarstwie wprowadzono szereg inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju, obejmujących produkcję roślin bio, zarządzanie zbiornikami wodnymi, programy sadzenia drzew i żywopłotów oraz rezerwowanie gruntów dla dzikiego ptactwa i zapylaczy. Fairfields są na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i zerowej emisji netto do 2030 r.
oprac, e-red ppr.pl