aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozsądny wybór systemów do pakowania owoców jagodowych

15 czerwca 2023
Rozsądny wybór systemów do pakowania owoców jagodowych


Istnieje wiele technologii stosowanych do pakowania owoców jagodowych, które są pomocne w utrzymaniu ich świeżości, zapewnieniu odpowiedniej ochrony podczas przechowywania i transportu. Wpływają one także na okres ich przydatności do spożycia, zapewniając odpowiedni „shelf life”. Na który z nich warto się zdecydować i czego oczekują konsumenci?

Wybór najlepszej technologii zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju owoców jagodowych, typu zastosowanego opakowania czy wymagań higieniczno-sanitarnych.
Aby owoce jagodowe mogły być przeznaczone do spożycia i sprzedaży muszą, spełniać wysokie wymagania jakościowe. Część z nich już na plantacji zbieranych jest bezpośrednio do detalicznych opakowań jednostkowych. Konfekcjonowanie niektórych gatunków możemy jednak zautomatyzować, a owoce poddać sortowaniu, czemu służą proste sortownice do owoców jagodowych. Urządzenia te mogą być wyposażone nie tylko w systemy monitorujące ich jakość zewnętrzną, ale także wewnętrzną, co ułatwia odrzucenie owoców z niewidocznymi dla oczu pracowników zajmujących się ich zbiorem uszkodzeniami wewnętrznymi.

Na rynku dostępne są zarówno droższe urządzenia tego typu produkcji zagranicznej oraz polskie – proste i tanie rozwiązania, które nie odbiegają wydajnością i jakością pracy od tych wcześniej wspomnianych. Warto się nimi zainteresować, zwłaszcza, że nasze rodzime rozwiązania coraz częściej zamawiane są przez plantatorów na całym świecie. Linie do automatycznego pakowania, poza opcją sortowania, mogą także obejmować takie komponenty jak podajniki, ważarki, maszyny do pakowania próżniowego, etykietarki i systemy dozowania. Takie systemy są w stanie obsłużyć duże ilości owoców jagodowych, zapewniając szybkie i precyzyjne ich pakowanie.

Popularne opakowania i ich nowsze wersje

Najbardziej popularnymi opakowaniami jednostkowymi dla owoców jagodowych są pojemniki plastikowe, szeroko stosowane zwłaszcza w przypadku handlu borówkami, malinami, a nawet truskawkami. Są one lekkie i trwałe oraz na tyle twarde, że podczas transportu ograniczają uszkodzenia mechaniczne owoców. Często wyposażone są też w otwory wentylacyjne, które, umożliwiając odpowiednią cyrkulację powietrza, przedłużają przydatność owoców do spożycia (zawsze warto zwracać uwagę na ten aspekt opakowania). Ponieważ są one równocześnie w całości przezroczyste, klienci chętnie sięgają po tak zapakowane owoce, ponieważ mogą wizualnie ocenić jakość sprzedawanych w nich owoców. Można na nich umieszczać różnorodne nadruki i informacje dotyczące zawartości. W przypadku tego typu opakowań warto zastanowić się jednak nad tym, jaki będzie ich los po zakupie i spożytkowaniu zapakowanych owoców. Z badań rynkowych wynika bowiem, że coraz większego znaczenia nabiera dla konsumentów sposób pakowania owoców. Pożądany jest ten bardziej przyjazny środowisku naturalnemu, a tendencja ta nasila się zwłaszcza u młodszych konsumentów (tzw. pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 r.).

Nic więc dziwnego, że obecnie rośnie zainteresowanie opakowaniami wykonanymi z materiałów, które są w pełni biodegradowalne, kompostowalne lub nadające się do recyklingu. Wbrew pozorom wybór takich opakowań jest bardzo szeroki. Na rynku pojawiają się odpowiedniki w pełni przezroczystych opakowań z nie biodegradowalnego plastiku, ale wykonane z tzw. ekoplastiku. Są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale, podobnie, jak opakowania standardowe, spełniają także swoje główne zadania, jakimi są ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi owoców, zapewnienie ich długotrwałej świeżości oraz przyciągnięcie uwagi klienta.

Równie popularnym typem opakowania przeznaczonym do detalicznej sprzedaży owoców jagodowych są pudełka, wytłoczki i tacki wykonane z kartonu. Mogą mieć różne rozmiary i kształty, a ich konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby zapewniać ochronę i stabilność owoców podczas przechowywania, transportu i handlu. Pudełka te często posiadają różnego typu otwory wentylacyjne zapewniające odpowiedni przepływ powietrza. Mogą być wyposażone w różnego typu wieczka – często plastikowe.

W przypadku użycia tego typu tradycyjnych opakowań istotna jest jakość ich wykonania – w przypadku tych o niższej gęstości każde uszkodzenie owocu może powodować rozmiękniecie pudełka, a nawet zepsucie danej partii towaru w opakowaniu zbiorczym. Z tego powodu warto rozważyć nowsze, trwalsze typy opakowań z wykorzystaniem kartonu. Na rynku pojawiły się bowiem innowacyjne rozwiązania z wykorzystaniem technologii powlekania kartonu celulozą. Te przyjazne dla środowiska naturalnego opakowania przeznaczone są głównie do owoców miękkich takich jak truskawki, maliny czy borówki, zwłaszcza klasy premium czy ekologicznych. Powstały z myślą o małych i średnich producentach owoców jagodowych, którzy chcą dostarczać je do sieci detalicznych. Opakowania te dostępne są w dowolnym kształcie i rozmiarze oraz pojemności od 125 g do 500 g (z możliwością dopasowania pod indywidualne zamówienie). Łatwo się je składa i można je z powodzeniem wykorzystywać w większości typów urządzeń sortowniczo-pakujących. Są wykonywane z surowców odnawialnych, w pełni biodegradowalne, kompostowalne i nadają się do recyklingu.

Na rynku pojawiają się także nowe rozwiązania stanowiące np. alternatywę dla tradycyjnych łubianek. Są to kartonowe opakowania o pojemności 1 lub 0,5 kg, które, tak jak tradycyjne łubianki, wyposażone zostały w uchwyt. W przeciwieństwie do tradycyjnych łubianek są jednak składane, co ułatwia ich magazynowanie przed użyciem. Można na nich ponadto wykonać dowolny nadruk z logo i nazwą producenta, informacją o znajdujących się w opakowaniu owocach, a nawet ich walorach zdrowotnych czy odżywczych.

Pamiętajmy, że konsumenci coraz częściej zawracają uwagę na proekologiczne aspekty dokonywanych przez nich wyborów. Warto zatem przemyśleć czy podkreślenie faktu korzystania z opakowań podlegających np. recyklingowi nie będzie jednym z powodów, który zadecyduje o zakupie właśnie tak oznakowanego produktu. Opisane powyżej rozwiązania przyjazne planecie będą ponadto doskonałym zwieńczeniem pracy plantatora wkładanej w zrównoważone sposoby uprawy jak produkcja integrowana czy ekologiczna. Są jednocześnie bardzo proste do wprowadzenia – niezależnie od tego czy owoce zbierane są od razu do opakowań jednostkowych, czy poddawane są sortowaniu.


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę