Przedstawiciele NSZZ RI Solidarność regionu bydgoskiego byli dziś gośćmi ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.
Szef resortu rolnictwa przedstawił stan prac nad poszczególnymi działaniami podejmowanymi w ministerstwie. Omówił również propozycje przedstawione przez Komisję Europejską w sprawie sytuacji na rynkach rolnych, a zwłaszcza na rynku mleka i wieprzowiny. Przekazał 17 propozycji wraz ze stanowiskiem, jakie reprezentuje wobec nich strona polska.
- Podejmowane przez KE działania są zbyt powolne – ocenił minister Jurgiel zwracając jednocześnie uwagę, że – zaproponowane dobrowolne ograniczenie produkcji mleka na koszt budżetów krajowych nie jest dobrym rozwiązaniem.
Według ministra ten instrument powinien być finansowany z budżetu Unii Europejskiej.
W odniesieniu do działań legislacyjnych szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na przyjętą przez Sejm RP ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi rolnej. Związkowcy pozytywnie ocenili tą ustawę akcentując jednocześnie konieczność precyzyjnych sformułowań w rozporządzeniach wykonawczych.
W trakcie spotkania dużo uwagi poświęcono kwestiom dotyczącym ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich, tworzeniu holdingu spożywczego, ustawom o nieuczciwej konkurencji i stabilizacji rolniczych dochodów, a także zagadnieniom związanym z konsolidacją inspekcji i agencji rolnych, Paktem dla wsi oraz koniecznością odbudowy spółdzielczości.
Minister Jurgiel zwrócił uwagę na zbliżający się przegląd Wspólnej Polityki Rolnej, a także na rozmowy dotyczące przyszłości tej polityki po roku 2020, kładąc nacisk na konieczność wyrównania wsparcia rolników w ramach Unii Europejskiej.
Szef resortu poinformował również, że w w odpowiedzi na wystąpienie ministra do ponad 130 organizacji, związków i instytucji wpłynęło ponad 1100 wniosków, które są cały czas analizowane i wykorzystywane w przygotowywanych rozwiązaniach.
- Wkrótce zakończone zostaną też prace związane z projektami rozwiązań legislacyjnych dotyczących m.in. przejęcia doradztwa rolniczego pod nadzór ministra oraz programu odbudowy trzody chlewnej – poinformował minister Jurgiel.
Dzisiejsi goście ministra podnosili również kwestie dotyczące nasiennictwa, w tym funkcjonowania spółek nasiennych oraz możliwości pomocy rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały wskutek wymarznięcia ozimin. Związkowcy wyrazili poparcie podejmowanych przez ministra działań, a także wolę aktywnego uczestnictwa w konsultacjach i pracach w ramach zespołów doradczych.
MRiRW