aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rośnie wartość handlu rolno-spożywczego w UE

7 września 2022
Rośnie wartość handlu rolno-spożywczego w UE

Handel produktami rolno-spożywczymi UE osiągnął łączną wartość 34,9 mld euro w maju 2022 r., co oznacza wzrost o 11% w ujęciu miesięcznym i wzrost o 32% w porównaniu z majem ubiegłego roku. Było to w dużej mierze spowodowane ciągłym wzrostem cen surowców. Eksport wyceniono na 19,4 mld euro. Odzwierciedla to wzrost o 8% miesiąc do miesiąca i 21% w porównaniu z majem 2021 r., przy wyższym wolumenie pszenicy i kukurydzy, ale niższym wolumenie eksportu innych zbóż.

Import osiągnął wartość 15,6 mld euro, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z kwietniem io 48% więcej niż w maju ubiegłego roku. Było to spowodowane głównie gwałtownym wzrostem wolumenów importu kukurydzy oraz wyższymi cenami kawy i orzechów. Wyniki te zostały opublikowane w dniu dzisiejszym w comiesięcznym raporcie Komisji Europejskiej dotyczącym handlu produktami rolno-spożywczymi, w którym przedstawiono specjalną analizę bilansu handlowego UE w zakresie produktów rolno-spożywczych od 2000 r. do chwili obecnej.

Zmiany w maju

Eksport na Bliski Wschód i do Afryki Północnej pozostawał stabilny z miesiąca na miesiąc, ale nadal był o 44% wyższy w porównaniu z majem 2021 r. Eksport zbóż i przetworów zbożowych wzrósł o 75% rok do roku, osiągając 919 mln euro, przy czym wielkość eksportu i wartości wzrastają. W szczególności eksport pszenicy odnotował gwałtowny wzrost, zwiększając się o 35% w porównaniu z majem 2021 r. Warto zauważyć, że eksport pszenicy wzrósł o 625% do Maroka i o 208% do Tunezji.

Eksport na Ukrainę powrócił do poziomu sprzed inwazji, wzrastając o 27% miesięcznie, osiągając 233 mln euro. Eksport warzyw i wieprzowiny na Ukrainę przekroczył dane z maja 2021 r. zarówno pod względem wartości, jak i wielkości. Wielkość ich eksportu wzrosła odpowiednio o 102% i 148%.

Import osiągnął rekordowy poziom, wzrastając od kwietnia o 15%, osiągając 15,6 miliarda euro. Wynika to ze znacznego wzrostu o 17% w marcu. Import z Brazylii wzrósł o 41 proc. z miesiąca na miesiąc i 84 proc. w porównaniu z majem 2021 r. ze względu na wzrost cen i ilości. Największy wzrost odnotowano w przypadku nasion oleistych i zbóż, które rosły miesięcznie odpowiednio o 459 mln euro i 72 mln euro.

Import z Ukrainy wzrósł o 36%, osiągając 665 mln euro, przy czym największy wzrost odnotowano w imporcie nasion oleistych (+83%) i zbóż (+67%). Wzrost ten był głównie napędzany ilością. W maju znacznie wzrósł również import drobiu i jaj po niższej cenie, przy czym wolumeny wzrosły o 106%, a jednostkowa cena importu spadła o 4%.

Zmiany styczeń-maj

Głównymi kierunkami eksportu produktów rolno-spożywczych z UE są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Chiny. Eksport do Wielkiej Brytanii był o 21% wyższy w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w porównaniu z rokiem 2021. Było to w dużej mierze napędzane przez przetwory zbożowe (+334 mln euro lub 22%), wino (+182 mln euro lub 17%) i drób mięso (+176 mln euro lub 48%).

Eksport do Chin pozostaje niski i wynosi 5,7 mld euro w okresie styczeń-maj. To spadek o 29% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Eksport do Afryki Subsaharyjskiej wzrósł o 15%, osiągając wartość 4,6 mld euro. Wynika to głównie ze wzrostu cen surowców, ale także ze wzrostu ilości eksportowanych produktów, takich jak olej słonecznikowy (+972%), cukier biały (+65%) i kukurydza (+56%).

Jeśli chodzi o import, import z Brazylii, Wielkiej Brytanii i Chin wzrósł najbardziej w porównaniu z ubiegłym rokiem, odpowiednio o 51%, 40% i 69%. Import z Chin osiągnął 3,7 mld euro, głównie za sprawą kwasów tłuszczowych i wosków oraz karmy dla zwierząt domowych. Import z Australii wzrósł o 124%, osiągając 1,9 mld euro, przy czym głównym importem był rzepak (1,4 mld euro), wełna i jedwab (97 mln euro) oraz wino (90 mln euro).

Określone kategorie produktów

W okresie styczeń-maj największy wzrost eksportu odnotowano w przypadku zbóż, które wzrosły o 1,5 miliarda euro, czyli 33% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Odnotowano również silny wzrost eksportu przetworów zbożowych i produktów przemiału (+1,3 miliarda euro lub 18%) oraz produktów mlecznych (+1,1 miliarda euro lub 16%). Eksport masła wzrósł zarówno pod względem wartości, jak i ilości, podczas gdy eksport mleka w proszku (serwatka, odtłuszczone mleko w proszku i pełne mleko w proszku) wzrósł pod względem wartości, ale nie wolumenu.

Patrząc na import, wartość importu kawy wzrosła o 2 mld euro w okresie styczeń-maj. Import kukurydzy również znacznie wzrósł, o 1,1 miliarda euro. Podczas gdy import kukurydzy również wzrósł ilościowo o 44%, import kawy był głównie napędzany przez wzrost cen, przy czym wielkość wzrosła tylko o 7%. Import owoców i orzechów również znacznie wzrósł, osiągając 9,3 mld euro, co stanowi wzrost o 8%. Zwiększone ilości orzechów pochodziły głównie z USA, Turcji i Wietnamu.

HANDEL W UE

 

 

źródło: KE


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę