aaa_TSW_2023
CTR_2023

Rośnie wartość handlu rolno-spożywczego w UE

7 września 2022
Rośnie wartość handlu rolno-spożywczego w UE

Handel produktami rolno-spożywczymi UE osiągnął łączną wartość 34,9 mld euro w maju 2022 r., co oznacza wzrost o 11% w ujęciu miesięcznym i wzrost o 32% w porównaniu z majem ubiegłego roku. Było to w dużej mierze spowodowane ciągłym wzrostem cen surowców. Eksport wyceniono na 19,4 mld euro. Odzwierciedla to wzrost o 8% miesiąc do miesiąca i 21% w porównaniu z majem 2021 r., przy wyższym wolumenie pszenicy i kukurydzy, ale niższym wolumenie eksportu innych zbóż.

Import osiągnął wartość 15,6 mld euro, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z kwietniem io 48% więcej niż w maju ubiegłego roku. Było to spowodowane głównie gwałtownym wzrostem wolumenów importu kukurydzy oraz wyższymi cenami kawy i orzechów. Wyniki te zostały opublikowane w dniu dzisiejszym w comiesięcznym raporcie Komisji Europejskiej dotyczącym handlu produktami rolno-spożywczymi, w którym przedstawiono specjalną analizę bilansu handlowego UE w zakresie produktów rolno-spożywczych od 2000 r. do chwili obecnej.

Zmiany w maju

Eksport na Bliski Wschód i do Afryki Północnej pozostawał stabilny z miesiąca na miesiąc, ale nadal był o 44% wyższy w porównaniu z majem 2021 r. Eksport zbóż i przetworów zbożowych wzrósł o 75% rok do roku, osiągając 919 mln euro, przy czym wielkość eksportu i wartości wzrastają. W szczególności eksport pszenicy odnotował gwałtowny wzrost, zwiększając się o 35% w porównaniu z majem 2021 r. Warto zauważyć, że eksport pszenicy wzrósł o 625% do Maroka i o 208% do Tunezji.

Eksport na Ukrainę powrócił do poziomu sprzed inwazji, wzrastając o 27% miesięcznie, osiągając 233 mln euro. Eksport warzyw i wieprzowiny na Ukrainę przekroczył dane z maja 2021 r. zarówno pod względem wartości, jak i wielkości. Wielkość ich eksportu wzrosła odpowiednio o 102% i 148%.

Import osiągnął rekordowy poziom, wzrastając od kwietnia o 15%, osiągając 15,6 miliarda euro. Wynika to ze znacznego wzrostu o 17% w marcu. Import z Brazylii wzrósł o 41 proc. z miesiąca na miesiąc i 84 proc. w porównaniu z majem 2021 r. ze względu na wzrost cen i ilości. Największy wzrost odnotowano w przypadku nasion oleistych i zbóż, które rosły miesięcznie odpowiednio o 459 mln euro i 72 mln euro.

Import z Ukrainy wzrósł o 36%, osiągając 665 mln euro, przy czym największy wzrost odnotowano w imporcie nasion oleistych (+83%) i zbóż (+67%). Wzrost ten był głównie napędzany ilością. W maju znacznie wzrósł również import drobiu i jaj po niższej cenie, przy czym wolumeny wzrosły o 106%, a jednostkowa cena importu spadła o 4%.

Zmiany styczeń-maj

Głównymi kierunkami eksportu produktów rolno-spożywczych z UE są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Chiny. Eksport do Wielkiej Brytanii był o 21% wyższy w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w porównaniu z rokiem 2021. Było to w dużej mierze napędzane przez przetwory zbożowe (+334 mln euro lub 22%), wino (+182 mln euro lub 17%) i drób mięso (+176 mln euro lub 48%).

Eksport do Chin pozostaje niski i wynosi 5,7 mld euro w okresie styczeń-maj. To spadek o 29% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Eksport do Afryki Subsaharyjskiej wzrósł o 15%, osiągając wartość 4,6 mld euro. Wynika to głównie ze wzrostu cen surowców, ale także ze wzrostu ilości eksportowanych produktów, takich jak olej słonecznikowy (+972%), cukier biały (+65%) i kukurydza (+56%).

Jeśli chodzi o import, import z Brazylii, Wielkiej Brytanii i Chin wzrósł najbardziej w porównaniu z ubiegłym rokiem, odpowiednio o 51%, 40% i 69%. Import z Chin osiągnął 3,7 mld euro, głównie za sprawą kwasów tłuszczowych i wosków oraz karmy dla zwierząt domowych. Import z Australii wzrósł o 124%, osiągając 1,9 mld euro, przy czym głównym importem był rzepak (1,4 mld euro), wełna i jedwab (97 mln euro) oraz wino (90 mln euro).

Określone kategorie produktów

W okresie styczeń-maj największy wzrost eksportu odnotowano w przypadku zbóż, które wzrosły o 1,5 miliarda euro, czyli 33% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Odnotowano również silny wzrost eksportu przetworów zbożowych i produktów przemiału (+1,3 miliarda euro lub 18%) oraz produktów mlecznych (+1,1 miliarda euro lub 16%). Eksport masła wzrósł zarówno pod względem wartości, jak i ilości, podczas gdy eksport mleka w proszku (serwatka, odtłuszczone mleko w proszku i pełne mleko w proszku) wzrósł pod względem wartości, ale nie wolumenu.

Patrząc na import, wartość importu kawy wzrosła o 2 mld euro w okresie styczeń-maj. Import kukurydzy również znacznie wzrósł, o 1,1 miliarda euro. Podczas gdy import kukurydzy również wzrósł ilościowo o 44%, import kawy był głównie napędzany przez wzrost cen, przy czym wielkość wzrosła tylko o 7%. Import owoców i orzechów również znacznie wzrósł, osiągając 9,3 mld euro, co stanowi wzrost o 8%. Zwiększone ilości orzechów pochodziły głównie z USA, Turcji i Wietnamu.

HANDEL W UE

 

 

źródło: KE


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę