W czerwcu średnia wartość indeksu cen mięsa FAO wyniosła 117,9 pkt, praktycznie bez zmian od maja. W porównaniu z czerwcem 2022 r. nastąpił spadek o 6,4%. Zostało to zgłoszone przez FAO.
Wzrost międzynarodowych notowań drobiu i wieprzowiny został niemal całkowicie zrekompensowany niższymi notowaniami wołowiny i jagnięciny.
Międzynarodowe ceny drobiu nadal rosły, napędzane silnym popytem importowym z Azji Wschodniej, zwłaszcza na dostawy z Brazylii, w związku z problemami z dostawami spowodowanymi masowymi epidemiami grypy drobiu.
Wzrost cen wieprzowiny wynika z utrzymującej się ograniczonej podaży w wiodących regionach produkcyjnych, głównie w Unii Europejskiej.
Natomiast międzynarodowe ceny wołowiny nieznacznie spadły z powodu zwiększonej podaży eksportowej, zwłaszcza w Australii. Ceny jagnięciny również spadły w związku z wysoką podażą w Oceanii.
FAO podkreśla, że większość cen do obliczania wskaźnika cen mięsa FAO była nieznana w momencie obliczania i publikacji. Dlatego wartość indeksu cen mięsa FAO w ostatnich miesiącach opiera się na kombinacji prognozowanych i rzeczywistych cen
oprac. red. ppr.pl