Rolnicy w Unii Europejskiej mogą latem 2025 roku zebrać więcej zbóż niż w poprzednim sezonie, jednak prognozy dotyczące pszenicy zostały skorygowane w dół. Według najnowszych szacunków unijnego stowarzyszenia handlowców zbożem (COCERAL) całkowita produkcja zbóż w 27 państwach członkowskich wyniesie 274,5 mln ton, co oznacza wzrost o 16,2 mln ton (ponad 6%) w porównaniu do 2024 roku. W ubiegłym roku na wynikach produkcji negatywnie odbiły się niskie zbiory pszenicy we Francji.
Francja
We Francji prognozowane zbiory zbóż wyniosą ponad 60 mln ton, podczas gdy w 2024 roku było to 53,6 mln ton. Mimo to przewidywania dotyczące zbiorów pszenicy miękkiej zostały skorygowane w dół – z 34 mln ton prognozowanych w grudniu do 31,3 mln ton. Przyczyną jest mniejsza niż zakładano powierzchnia zasiewów, którą skorygowano o 250 tys. ha do poziomu 4,6 mln ha.
Początek roku nie sprzyjał uprawom – nadmierne opady deszczu we Francji oraz susza w Europie Wschodniej wpłynęły na kondycję roślin. W całej UE COCERAL szacuje obecnie, że produkcja pszenicy miękkiej w 2025 roku wyniesie 124,4 mln ton. Jest to wzrost o 10,4 mln ton (ponad 9%) w porównaniu z ubiegłym rokiem, jednak w grudniu przewidywano jeszcze większy wzrost, o 12,4 mln ton.
Niemcy
W Niemczech prognozowane zbiory pszenicy miękkiej mają wynieść 20,9 mln ton, co oznacza wzrost o 2,5 mln ton (prawie 14%) w stosunku do 2024 roku. Całkowita produkcja zbóż w tym kraju powinna sięgnąć 41,4 mln ton, co oznacza wzrost o 2,3 mln ton (około 6%).
Polska
W Polsce, trzecim co do wielkości producencie zbóż w UE, COCERAL przewiduje praktycznie niezmieniony poziom zbiorów w porównaniu do ubiegłego roku – 34,6 mln ton.
Zmiany w produkcji zbóż dotyczą również Rumunii i Hiszpanii. Rumunia, po ubiegłorocznych spadkach spowodowanych suszą, powinna odnotować wzrost zbiorów o 3,1 mln ton do poziomu 22,9 mln ton. Z kolei w Hiszpanii oczekuje się spadku produkcji do 19,2 mln ton, czyli o blisko 2 mln ton mniej niż w 2024 roku.
Mimo obniżonych prognoz dla pszenicy, przewidywania dotyczące całkowitej produkcji zbóż w UE pozostają optymistyczne. Wiele będzie jednak zależeć od dalszego przebiegu warunków pogodowych, które mogą wpłynąć na końcowy wynik tegorocznych zbiorów.
oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: Aktualności Techniki Rolniczej